Dziękczynienie Bogu za 25 lat posługi biskupa Mariana Florczyka

Biskupi, prezbiterzy oraz liczni wierni zebrali się w kieleckiej Bazylice Katedralnej, aby świętować 25 lat posługi Księdza Biskupa Mariana Florczyka. Specjalny list z tej okazji skierował do jubilata Papież Franciszek.

Eucharystii przewodniczył jubilat. Koncelebrowali z nim arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda oraz biskupi: kielecki Jan Piotrowski, siedlecki Kazimierz Gurda, polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha oraz biskup Andrzej Kaleta. Było także wielu księży, przedstawicieli władz: wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, wiceminister sportu Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Renata Janik, a także wielu przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, rodzina i przyjaciele jubilata oraz wierni diecezji kieleckiej. Zebranych powitał biskup Jan Piotrowski, który zwrócił uwagę na wyjątkowość przeżywanej uroczystości.

– Diecezja kielecka nie przeżywała srebrnego jubileuszu żadnego ze swoich biskupów pomocniczych. Jesteśmy więc świadkami dziejowego wydarzenia.

List od Ojca Świętego Franciszka odczytał biskup Andrzej Kaleta. - „Pamiętamy o jego gorliwej pracy w diecezji kieleckiej, w Konferencji Episkopatu Polski i w Kurii Rzymskiej. O tym, że uczy, jak przez sport wznosić ku chwale Bożej ciało i duszę i o tym, że wykazuje szczególną serdeczność wobec kaplanów i wiernych świeckich” – napisał papież.

>> List gratulacyjny Papieża Franciszka

Homilię podczas Eucharystii wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podkreślił w niej, jak wiele zdarzyło się podczas dwudziestu pięciu lat posługi biskupa. – Zostało zapisanych wiele przysłowiowych  tomów i jeszcze więcej kart minionej historii. Odeszli do wieczności rodzice jubilata, proboszczowie rodzinnej parafii i pierwszej wikariuszowskiej placówki na Baranówku w Kielcach, biskupi konsekratorzy, a także koledzy księża, przyjaciele z lat szkolnych oraz drogie Twojemu serca osoby ze świata sportu. A Ty nadal podążasz drogą następcy Apostołów, której duchowy kierunek wyznaczają słowa Pana Jezusa, jakie wybrałeś sobie za zawołanie biskupiej posługi „Prawda Was wyzwoli” – podkreślił kaznodzieja.

Życzenia w imieniu wszystkich diecezjan złożył biskupowi ks. prałat Franciszek Siarek, proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie. Wspominał w nich między innymi czasy stanu wojennego, kiedy był klerykiem w Wyższym Seminarium Duchownym. – Zanosiłeś do rodzin internowanych paczki, przygotowywane w podziemiach katedry  przez siostry zakonne. Jako alumni seminarium, roznosiliśmy je po domach. Rodzi się pytanie, czy  to wtedy zaczęły się więzy ludźmi Solidarności, które trwają tak długo, i z Katolicką Nauką Społeczną. Jako rektor i profesor Wyższego Seminarium Duchownego, przygotowywałeś pokolenia kapłanów do pracy w diecezji – wspominał kapłan.

Miechowski proboszcz, wspólnie z przedstawicielami osób konsekrowanych i wiernych, wręczył biskupowi Księgę Jubileuszową, ze wspomnieniami i fotografiami minionych 25 lat posługi biskupa Mariana Florczyka.

Wszystkim obecnym podziękował sam jubilat. – Ta Msza Święta jest dla mnie wielkim przeżyciem wiary i życzliwości. Jest czasem spotkania z Bogiem i z każdym z Was. Za modlitwę i życzliwość dziękuję wszystkim i każdemu z obecnych

Po pasterskim błogosławieństwie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

tekst za: emkielce.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

>> Relacja na stronie Radia Kielce

Czytaj także:

>> 25 lat posługi pasterskiej biskupa Mariana Florczyka

>> Homilia kard. Franciszka Macharskiego podczas sakry biskupiej ks. dr. Mariana Florczyka

>> Bulla nominacyjna

Foto: Janusz Kamiński - Studio „Kamyk"