Dzień Życia Konsekrowanego w Bazylice Katedralnej

Osoby konsekrowane modliły się w Bazylice Katedralnej razem z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim. Obchody Diecezjalnego Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczęła konferencja w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

W homilii Biskup Kielecki zwrócił uwagę na ogromny dar, jakim dla Kościoła są siostry i bracia zakonni.

– Nie od kogo innego, ale od samego Jezusa uczmy się tego, czym jest prawdziwa miłość, a wtedy tak jak On będziemy kochać. Osoby konsekrowane taką miłością, oddając się do dyspozycji Chrystusa w Jego Kościele, stają się dla wszystkich braćmi i siostrami. Niech takiej miłości i wierności uczy nas Maryja, Matka Wcielonego Słowa. Tak jak Ona, nieśmy światło Chrystusa, którego symbolem jest gromnica, trzymana przez was w dłoniach – mówił Pasterz naszej diecezji.

W trakcie Eucharystii odnowiono również śluby zakonne.

Osoby konsekrowane pełnią ważną rolę nie tylko w Kościele, ale również w życiu społecznym naszego regionu i miasta. Siostry nazaretanki prowadzą w Kielcach szkołę, posługując także w  punkcie pomocy Caritas, Domach Pomocy Społecznej czy hospicjum.

– Całe życie pracuję z chorymi. To osoby niezwykle wdzięczne i staramy się im pomagać, jak tylko możemy. Towarzyszymy im, gdy są z nami i wspieramy modlitwą. Później idą dalej, a my modlimy się za nich podczas specjalnych Mszy Świętych za zmarłych. Niezwykle ważne jest również wsparcie ich bliskich. Po to jesteśmy – tłumaczyła w rozmowie z nami s. Tobiasza.

W Kielcach obecne są również siostry dominikanki. Prowadzą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ale również przedszkole i pracują w szpitalu oraz szkołach. – Pracujemy z dziećmi obciążonymi schorzeniami. To wymagająca praca, ale to część naszego powołania – podkreślała siostra Lidia.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 roku św. Jan Paweł II.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć