I miejsce "Górnych Nutek" na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Po bardzo udanym występie na XI Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach, gdzie zespół „Górne nutki” z Górna zajął III miejsce i otrzymał misję do Będzina, pełni optymizmu udaliśmy się właśnie do tego miasta, by uczestniczyć w II etapie Festiwalu.

Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy. Tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, (w tym roku w odbywały się w dniach 11-13 stycznia 2018 r.) w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Od kilku lat festiwal ma już rangę międzynarodową, gdyż przybywają do Będzina wykonawcy wyłonieni w eliminacjach za naszą wschodnią granicą na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach. Dzięki temu jest to największa tego typu impreza w Polsce.

W tym roku artystów oceniało jury w składzie: przewodniczący: prof. dr hab. Teresa Krassowska z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, prof. dr hab. Benedykt Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W eliminacjach artyści wystąpili w różnych kategoriach: soliści, chóry, zespoły wokalne i instrumentalne, schole, zespoły folklorystyczne w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Po występie w czwartek 11 stycznia nasz zespół dziecięcy został zaproszony przez reżysera na galę finałową w niedzielę 14 stycznia.

Koncert Galowy odbył się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Podczas Koncertu Galowego ogłoszona został także lista laureatów.

Kiedy dzieci z niecierpliwością czekały na popisowy występ przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością usłyszały werdykt jury, które przyznało naszym wspaniałym artystom w kategorii dziecięce zespoły folklorystyczne I MIEJSCE i nagrodę  ufundowaną przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka oraz nagrodę ufundowaną przez publiczność. Wyróżnienie i gratulacje dzieci odebrały z rąk Księdza Biskupa. Radość dzieci trwała przez całą podróż z Będzina aż do Górna, a gratulacje przede wszystkim dla dzieci, opiekunek (I. Wajs, J. Gawęckiej, T. Murawskiej), kierownika muzycznego – akordeonisty Grzegorza Michty i choreograf Doroty Stawiarskiej płynęły przez cały wieczór i po powrocie.

GRATULUJEMY I MY!