„IDŹ I KOCHAJ” czyli Lednica 2017

Wiele grup z naszej diecezji uczestniczyło w czuwaniu na Polach Lednickich, które odbyło się w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Hasło „Idź i kochaj” nawiązywało do słów papieża Franciszka wygłoszonych podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zachęcał wtedy on młodych z całego świata, by wstali z kanapy i porzucili wygodne życie.

Do Lednicy udała się m.in. młodzież z parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach.  - „Razem z naszym opiekunem ks. Sebastianem Wideł odpowiedzieliśmy na apel Papieża i wyruszyliśmy w sobotnią noc na Pola Lednickie, by po raz kolejny wybrać Chrystusa na naszego Pana i Zbawiciela" - mówią uczestnicy.

Tradycją jest, że każdy uczestnik dostaje każdego roku nowe gadżety. Tegorocznymi symbolami były: mały różaniec, który ma być dla nas towarzyszem drogi. Różaniec będzie podtrzymywać entuzjazm budowania wspólnoty z innymi. Modląc się na różańcu, stajemy się naśladowcami Maryi, mamy odwagę iść i kochać! Drugim symbole była świeca - znak światła i pokoju. Razem z tym światłem mamy iść i kochać! Otrzymaliśmy także Puzzle lednickie – symbolika wywodzi się z wczesnego chrześcijaństwa, a dokładniej od greckiego słowa sýmbolon, które oznacza przedmiot przełamany na pół. Puzzel ma służyć realnemu spotkaniu, bo żeby złożyć cały napis „Idź i kochaj!” trzeba połączyć ze sobą dwa puzzle.

Tegoroczne spotkanie zakończyło przejście przez bramę „RYBĘ” oznaczającą symboliczny wybór Chrystusa.

Według szacunkowych danych na XXI Spotkanie nad jeziorem Lednickim przybyło blisko 80 tysięcy młodych ludzi.

Jakub Grzegorzewski
UCZESTNIK