Inauguracja roku w WSD

Od Mszy św. o błogosławieństwo dla kieleckiego Seminarium rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Mszy św. w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, w koncelebrze z biskupami pomocniczymi: Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą oraz z księżmi profesorami Seminarium.

W homilii bp Ryczan przypomniał wkład w dzieje uczelni wybitnych postaci – błogosławionych, związanych z kieleckim seminarium, które chlubnie zapisały się w historii Kielc i Polski. To bł. bp Jerzy Matulewicz oraz bł. ks. Józef Pawłowski, którego droga kapłańska zakończyła się w Dachau.

Biskup kielecki podkreślił, że współczesny świat potrzebuje kapłanów zawsze gotowych do drogi, choćby na jej końcu stało męczeństwo. „Bądźcie gotowi do drogi, bądźcie gotowi na przyjęcie Pana” – mówił. Wspomniał także m.in. wizytę w kieleckim seminarium bł. papieża Jana Pawła II – wzór dla kandydatów do kapłaństwa i księży.

Z kolei do wizyty papieża w Sandomierzu nawiązał w swoim przemówieniu prezydent Kielc Wojciech Lubawski, który w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Kielce – stolica regionu europejskiego”.

Jak zauważył, jako wojewoda i prezydent starał się przez wiele lat realizować papieskie stwierdzenie, iż „Polsce należy się miejsce w Europie”. Kielce, dzięki funduszom z Unii Europejskiej, przeprowadziły wiele inwestycji, ale Unia, zdaniem prezydenta, „wystawia za nie rachunek”. Lubawski przestrzegał przed hiszpańskim modelem życia i tamtejszej walki z Kościołem. – Musimy wartości chrześcijańskie chronić i przekazywać Europie – podkreślał.

W inauguracji w WSD uczestniczyli ponadto m.in. wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka–Koruba, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, przewodniczący Rady miasta – Tomasz Bogucki, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Jacek Semaniak.

Odbyło się także ślubowanie i immatrykulacja alumnów I roku. Wśród 14 osób przyjętych na I rok, dwie to osoby z Kielc.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Seminarium od 2009 r. jest częścią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia trwają 6 lat.

Na co dzień do dyspozycji seminarzystów jest gmach Seminarium, seminaryjny kościół Trójcy Świętej i dwie kaplice: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza Królewicza, dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni”.

W 2010 r. seminarium opuściło sześciu absolwentów, w 2011 – ośmiu, w 2012 – trzynastu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl