Inicjatywa #Święty4ever zapoczątkowana w Kazimierzy Małej

Inicjatywa #Święty4ever jest zachętą do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, poznania jego nauczania, okazania pomocy potrzebującemu. W jej ramach ważne jest również dzielenie się świadectwem poprzez wstawienie wizerunku papieża Polaka w mediach społecznościowych z hashtagiem #Święty4ever oraz w oknach swoich domów, a także wywieszeniu flagi papieskiej. Akcja posiada swoje konto na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie @swiety4ever.

Hasło inicjatywy „Św. Jan Paweł ze mną na zawsze” jest bardzo osobistym wyznaniem, mającym świadczyć, że więź uczestnika akcji z tym świętym jest duża, a pamięć o nim jest bardzo żywa. Akcja będzie trwała do 18 maja 2021 r, czyli 101. rocznicy urodzin Papież Polaka.

Pomysł na akcję zrodził się w parafii naszej diecezji, w Kazimierzy Małej. Niebawem ma w niej stanąć kilkunastometrowy krzyż, który będzie wierną kopią krzyża z Giewontu. – Chcielibyśmy, aby krzyż został poświęcony na wiosnę, w kwietniu lub w maju br. Teraz przygotowujemy się do rozpoczęcia budowy – 20 grudnia poświęcono plac, na którym stanie krzyż. Akcja #Święty4ever miała być duchowym przygotowaniem parafii do przyjęcia krzyża, ale cieszę się, że zatacza coraz szersze kręgi i dziś jest już akcją ogólnopolską – mówi ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej.

Wśród głównych filarów #Święty4ever jest modlitwa za wstawiennictwem świętego papieża, przeczytanie fragmentu jego nauczania i wspomożenie potrzebującego. Potrzebujący to człowiek, którego możemy spotkać wszędzie i codziennie. Jego potrzeba związana jest z jakimś brakiem w życiu, dotykającym jego godności. To nie musi dotyczyć tylko sfery materialnej. Potrzebującym mogą być np. osoby samotne, wymagające niekiedy tylko naszej uwagi i życzliwości.

Wcześniejsza modlitwa i lektura tekstów papieskich może inspirować i budzić wrażliwość, by widzieć wokół nas innych ludzi potrzebujących pomocy, zachęcić do obdarowywania się dobrem.

Wystawienie wizerunku papieża w oknie i wywieszenie flagi papieskiej mają o tyle sens, jeśli są owocem podjętej wcześniej modlitwy, zapoznania się z nauczaniem papieża i okazania innym pomocy. Wówczas jest to bardziej autentyczne i naturalne. Manifestacja bliskości z papieżem powinna wynikać z potrzeby serca.

W każdy poniedziałek, środę oraz piątek na oficjalnych kontach akcji w mediach społecznościowych są publikowane fragmenty nauczania św. Jana Pawła II.

W ramach akcji #Święty4ever, w 4. niedzielę adwentu w parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej odbyło się błogosławieństwo relikwiami krwi św. Jana Pawła II, którego dokonał ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii. Pomimo fatalnej pogody wszyscy mieszkańcy czekali na błogosławieństwo. Domy były przystrojone w papieskie flagi, a w oknach zostały wystawione wizerunki św. Jana Pawła II. Przejazdowi z relikwiami asystowali strażacy. Przez wstawiennictwo Papieża Polaka modlono się o ustanie pandemii, pokój i poszanowanie każdego ludzkiego życia w naszej Ojczyźnie oraz o błogosławione i owocne przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

>> Zobacz więcej