Jak usprawnić przepływ informacji w diecezji?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć przedstawiciele lokalnych mediów – kościelnych i świeckich, którzy przybyli do Kurii Diecezjalnej, zaproszeni przez ks. dr. Mirosława Cisowskiego, rzecznika prasowego diecezji kieleckiej.

Oprócz mediów ściśle kościelnych, takich jak Diecezjalne Radio eM Kielce, „Niedziela Kielecka”, czy Katolicka Agencja Informacyjna – oddział diecezjalny, Diecezja Kielecka współpracuje także z lokalnymi mediami.

Ks. Mirosław Cisowski podzielił się sugestiami przekazywanymi przez ks. dr. Leszka Gęsiaka SJ, nowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, podczas podobnych spotkań rzeczników z całej Polski, które odbywają się co miesiąc. Ponadto rzecznik diecezji kieleckiej podjął dyskusję o tym, jak promować wydarzenia Kościoła Kieleckiego w mediach, aby informacja o nich docierała do jak największej liczby odbiorców.

Redaktorzy jednogłośnie zdecydowali o podjęciu jeszcze ściślejszej współpracy ze sobą i proszą kapłanów - księży proboszczów oraz wszystkich zarządzających różnymi instytucjami diecezjalnymi o informowanie o wydarzeniach lokalnych, które dzieją się na terenie diecezji kieleckiej. – W dzisiejszych czasach taka informacja jest bardzo potrzebna. Nie jest to „chwalenie się”, jak niejednokrotnie myślą niektórzy księża, a dzielenie dobrymi przykładami, które warto wypromować - podkreślają.

Warto przypomnieć, że Diecezja Kielecka od kilkunastu lat jest obecna w Internecie, od kilku lat posiada także konto na Twitterze. Strona diecezjalna i diecezjalny Twitter są na bieżąco aktualizowane.

Również blisko 50% parafii, wiele duszpasterstw i instytucji diecezjalnych, posiada własne strony internetowe. Wiele jest obecnych w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku.

Trzeba także dodać, że obecnie – w czasie pandemii – niektóre parafie transmitują Msze św. i nabożeństwa ze swoich kościołów.

xmhas