Jamajka – „Dostrzec ludzi”

Już w najbliższy poniedziałek, 5 sierpnia 2019 r. na Jamajkę udaje się dwóch świeckich misjonarzy, aby uczestniczyć w projekcie Jamajka – Dostrzec ludzi”. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach!

* * *

Cześć! Jestem Kacper i mam wielką przyjemność opowiedzieć  o misji na Jamajce  oraz o projekcie, który będzie realizowany już za kilka dni na tej karaibskiej wyspie.

Może podczas pierwszej myśli, wstępnej analizie, raczej można zastanowić się nad sensem niesienia pomocy na tym 28-krotnie mniejszym państwie od Polski, chociażby dlatego, że gdy pada słowo misja, to przede wszystkim myślimy o Afryce, a dopiero później o reszcie świata. Nie mniej jednak, na każdą piękną wyspę trzeba spojrzeć z innej perspektywy niż ta serwowana nam na pocztówkach, opowiadana przez znajomych, którzy byli na wakacjach all-inclusive, czy w końcu z tej obecnej w internecie.

Mimo, że ta rajska wyspa ma wiele do zaoferowania turystom, to po drugiej strony murów kurortów, w szczególności w środkowej części wyspy są ludzie, których codzienność znacznie różni się od tej naszej polskiej. Placówka misyjna, do której planujemy się udać z koleżanką Wiktorią położona jest w miejscowości Maggotta. Prowadzi ją ks. Marek Bzinkowski wraz z pomocą Sióstr Zakonnych oraz Pani Marty Socha od ponad 20 lat. Ich starania o przybliżenie Boga miejscowym są niesamowite. Gdy dotarł tam ks. Marek w tej miejscowości można było spotkać łącznie tylko pięciu katolików. Obecnie na niedzielnej Mszy św. dostrzeżemy liczbę około 350 praktykujących wiernych oraz nieopodal położony dobrze prosperujący ośrodek zdrowia i szkoła, a przede wszystkim miejsce, w którym można otrzymać ciepłe słowo i pomoc.

Kilka miesięcy temu do Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego dotarła wiadomość z prośbą o przesłanie okularów na Jamajkę, gdyż mimo szczerych chęci nie było możliwe zorganizowanie wystarczającej ilości sztuk bezpośrednio na Jamajce. Nie od dziś Wierni Diecezji Kieleckiej wiedzą, że serce Biskupa Jana „płonie” misjami – stąd na apel została udzielona adekwatna pomoc. Ochoczo do akcji zbierania okularów włączyła się Parafia pw. Bożego Miłosierdzia w Kielcach i finalnie otrzymaliśmy ponad 700 par okularów dla krótko – jak i dalekowidzów. Projekt ten rósł w oczach niczym fale na karaibskim wybrzeżu, a koordynował go ks. Łukasz Zygmunt. Fundusze, które pomogły nam przygotować w pełni wyjazd otrzymaliśmy z kwesty od Duszpasterzy i Wiernych Parafii Garnizonowej w Kielcach, Parafii św. Wojciecha w Kielcach oraz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

W ostatnim miesiącu - dzięki uprzejmości Pana Doktora Michała Biskupa (z salonu  Optycznego B&B) - zdobyliśmy potrzebną wiedzę, aby móc dobrać okulary dla potrzebujących oraz dowiedzieliśmy się jak możemy sobie poradzić w codziennych sytuacjach związanych z osobami chorymi okulistycznymi, aby mimo ograniczonej ilości sprzętu medycznego móc im pomóc stosownie do naszych umiejętności. Szczególne wyrazy uznania należą się pracy Pana Optyka Sebastiana Domańskiego jaką włożył w pomoc w oznaczaniu okularów zgodnie z rodzajem szkła korekcyjnego. Na kompletowaniu szkieł i poprawianiu usterek w okularach spędziliśmy wspólnie z Panem Sebastianem miesiąc czasu. Wsparcie jakie nam okazał Pan Doktor Michał Biskup oraz Pan Optyka Sebastian Domański jest nieocenione!

Od momentu rozpoczęcia przygotowań do wyjazdu do dnia dzisiejszego spotkaliśmy ogromnie dużo pomocnych ludzi, którzy obdarzyli nas dobrym słowem i modlitwą. To wiele dla nas znaczy, a wierzę, że takie sytuacje będą nas umacniały szczególnie wtedy, gdy poczujemy prawdziwy oddech życia misyjnego na policzkach.

Już wkrótce wylatujemy – 5 sierpnia z samego rana wsiądziemy do samolotu, którym przemierzymy Ocean Atlantycki. Wraz z koleżanką Wiktorią oraz kolegą Krzyśkiem – czyli z osobami, z którymi wspólnie przygotowywaliśmy się do wyjazdu na Jamajkę – jesteśmy mocno podekscytowani tym, co spotkamy na wyjeździe. Zapewniamy, że po powrocie podzielimy się naszym „Spotkaniem z drugim Człowiekiem” na misjach  oraz prosimy serdecznie w tym czasie o modlitwę za nas i mieszkańców Maggotty oraz za wszystkie dzieła misyjne i osoby w nie zaangażowane. Wszystkim, szczególnie wyżej wymienionym osobą bardzo gorąco dziękujemy za pomoc, gdyż to dzięki Wam jesteśmy w takim niesamowitym momencie w życiu. Jesteście wyjątkowi, że podzieliliście się z nami całym swoim sercem.

Dołączona fotorelacja przedstawia różne momenty z przygotowań do wyjazdu (m.in. zbiórki pieniężne oraz selekcję okularów).