Jubileusz Chóru Katedralnego

Mieszkańcy Kielc już 90 lat dbają o artystyczną oprawę nabożeństw w najważniejszej w diecezji świątyni. Jubileusz obchodzi Chór Bazyliki Katedralnej im. św. Cecylii.

Okrągła rocznica uczczona została Mszą św. i Koncertem muzyki poważnej. Mszy św. z okazji 90-lecia działalności Chóru Bazyliki Katedralnej im. św. Cecylii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- „Przed wiekami św. Augustyn, biskup Hippony w Afryce północnej miał zwyczaj mówić: Śpiewać pięknie Bogu, to śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem. Ta myśl świętego jest wprowadzeniem w piękną rocznicę 90-lecia działalności Chóru Katedralnego – mówił bp Piotrowski w słowie wygłoszonym do wiernych zebranych w katedrze.

W dalszej części kielecki ordynariusz podkreślał znaczenie śpiewu w życiu religijnym. - „Nie ulega wątpliwości, że śpiew ma zadanie ewangelizacyjne, opowiada Ewangelię, dobrą nowinę. Opowiada ją śpiewem adwentowych pieśni i tak uroczych kolęd. Kiedy słowo stało się ciałem, śpiew towarzyszy liturgii Kościoła przez cały rok i przez wszystkie jego tajemnice: wcielenie, mękę i zmartwychwstanie, święta pańskie i maryjne, święta okolicznościowe i święta naszych patronów" – wyliczał Biskup.

tekst za: em.kielce.pl

_____________

Chór Katedralny im. Św. Cecylii działający przy Bazylice Katedralnej w Kielcach założył w 1926 r. za zezwoleniem Biskupa Kieleckiego Augustyna Łosińskiego ówczesny organista Józef Rosiński.

Pierwsza nazwa zespołu brzmiała: „Kielecki Chór Katedralny”. Od tego czasu działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Chór może się poszczycić ogromnymi osiągnięciami kulturalno-artystycznymi, m.in. w 1938 r. zdobył pierwszą nagrodę na Krajowym Zlocie Śpiewaczym w Krakowie, a w 1939 r. wystawiono na scenie Teatru Polskiego w Kielcach operę „Krakowiacy i górale”, gdzie wszystkie partie solowe oraz chóralne realizowali chórzyści Chóru Katedralnego.

Od roku 1954 do swojej śmierci w grudniu 2008 r. chór prowadził syn założyciela - prof. Jerzy Rosiński, pracujący w tych latach jako organista w Bazylice Katedralnej. W tym czasie Chór bardzo intensywnie zapisywał się w annałach historii Kielc, oprawiając muzycznie niedzielne i świąteczne Eucharystie w Katedrze, a także na wyjeździe. Chór był m.in. bardzo częstym gościem na Mszach św. Cechu Rzemiosł w Częstochowie. Chór w swoim repertuarze posiada wielogłosową muzykę sakralną wszystkich epok i stylów.

Od lutego 2009 r. dyrygentem chóru jest mgr Mariusz Bednarz, obecny organista Bazyliki Katedralnej, a opiekunem duchowym jest wikariusz parafii katedralnej ks. Sebastian Wojewski.

Jednym z najważniejszych elementów liturgii Kościoła jest piękny śpiew wiernych. W sposób szczególny realizuje się on przezudział chórów czy scholi. W trosce o nieustanne ubogacanie liturgii zapraszamy wszystkich chętnych chętnych do zasilenia Chóru Bazyliki Katedralnej im. Świętej Cecylii. Każdy, kto jest wrażliwy na piękno muzyki sakralnej, znajdzie tu swoje miejsce. Znajomość nut NIE JEST WYMAGANA! Wystarczą chęci i dobry słuch muzyczny. Próby odbywają się w środy i piątki w godz. 19.00–20.30. Zainteresowanych prosimy o kontakt z organistą Bazyliki Katedralnej.

Mariusz Bednarz
Organista Bazyliki Katedralnej w Kielcach
tel. 509-476-213
organmusic@wp.pl