Kandydaci do diakonatu stałego rozpoczęli kolejny etap formacji

W kościele seminaryjnym Świętej Trójcy w Kielcach odbyło się Ad missio dla kandydatów do diakonatu stałego. Dokonał go Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Podczas Mszy św. bp Piotrowski przyjął trzech kandydatów do diakonatu stałego, a także jednego aspiranta. W swoim słowie przypomniał na czym polega ich posługa. – Podoba mi się bardzo, to co papież Franciszek powiedział: diakoni nie są przede wszystkim drugą kategorią kapłana. Stanowią cześć duchowieństwa i żyją swoim powołaniem w rodzinie i z rodziną. Są oddani służbie ubogim, którzy noszą w sobie odbicie Chrystusa cierpiącego. Są strażnikami służby w Kościele – powiedział bp Piotrowski.

Kandydatami do diakonatu stałego zostali: Krzysztof Drozd, Robert Głodowski oraz Krzysztof Wójcik.

– Trudno nazwać to moją decyzją, to po prostu głos powołania. Na pewno dużo pracy duchowej i intelektualnej przede mną. Mam jednak podstawy, bo jestem po pięcioletnich studiach teologicznych. To pragnienie nie narodziło się dwa tygodnie temu, lecz dojrzewało od siedmiu lat. Żona od początku mnie wspiera i gdy wspomniałem jej, że chciałbym, to powiedział: jasne idź – opowiadał Krzysztof Wójcik z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach.

Mężczyźni za pół roku przyjmą pierwszą posługę, a będzie to lektorat. Za kolejne sześć miesięcy zostaną akolitami. Najprawdopodobniej w maju 2025 r. przyjmą święcenia diakonatu.

– Jestem już w służbie liturgicznej około 45 lat. W momencie, w którym biskup Jan ogłosił, że w naszej diecezji będzie diakonat stały, to pojawiły się w moim sercu myśli. Cały czas jestem w Kościele i staram się służyć Kościołowi, dlatego postanowiłem pójść w tym jeszcze dalej – stwierdził Krzysztof Drozd.

Z kolei aspirantem został Rafał Mogielski. Po przejściu półrocznej formacji zostanie on kandydatem. Tak jak wyżej wspomniani mężczyźni co pół roku będzie przyjmował kolejne posługi.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć