Kapłani diecezji kieleckiej pielgrzymowali do Miechowa

Kapłani diecezji kieleckiej spotkali się na dorocznej Pielgrzymce do Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Około 200-osobowej grupie księży przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupami Marianem Florczykiem i Andrzejem Kaletą.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez proboszcza a zarazem kustosza sanktuarium ks. kan. Franciszka Siarka oraz ks. prałata Tomasza Rusieckiego. Potem wspólnie została odśpiewana Liturgia Godzin.

W dalszej części spotkania księża wysłuchali konferencji pt. „Tajemnica Bożego Grobu w Miechowie”, przygotowanej i wygłoszonej przez pochodzącego z Miechowa ks. prałata dr. Jerzego Bieleckiego, rektora Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. zarys historyczny miechowskiej parafii oraz w skrótowy sposób nakreślił dzieje Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego (popularnie zwanych bożogrobcami lub miechowitami), którzy są nierozerwalnie związani z historią tego miejsca.

Po konferencji rozpoczęła się cześć modlitewna. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem księża odśpiewali Godzinki o Grobie Bożym (ułożone przez Jakuba Pawła Radlińskiego, polskiego bożogrobcy z Miechowa), a potem indywidualnie oddawali się modlitwie i kontemplacji. W czasie Adoracji można było także skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. 

W samo południe Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który w homilii zwrócił uwagę na wieki dar, jaki każdy kapłan otrzymuje od samego Chrystusa, a jest nim Eucharystia. Jest ona największym darem, ponieważ jest darem z Jego własnej Osoby. - Dojrzałość wiary kapłana, to jego niebywała siła, która znajduje urzeczywistnienie w jego eucharystycznym umiłowaniu Kościoła i kapłańskiej posługi – mówił Pasterz Kościoła Kieleckiego.

Podczas homilii bp Jan Piotrowski skierował prośbę do ksieży, aby ci stwarzali wiernym, których im powierza możliwości do trwania przy Bogu, ponieważ Chrystus do wszystkich kieruje zaproszenie, aby do Niego przyszli, a On ich pokrzepi. – Po raz kolejny proszę, wręcz błagam was bracia kapłani, tych obecnych na pielgrzymce, a poprzez was waszych współbraci, abyście codziennie otwierali drzwi kościołów waszej parafii. Zróbcie cotygodniowe, a może nawet i częstsze wystawienia Najświętszego Sakramentu. Zapraszajcie na nie wiernych, aby spotkali się z Jezusem Chrystusem Eucharystycznym.

Pod koniec Mszy św. podziękowanie kapłanom złożył ks. prałat Tomasz Rusiecki. Każdy z kapłanów w upominku otrzymał pamiątkową publikację pt. „Dziedzictwo Bożogrobców”, wydaną pod red. ks. Jerzego Bieleckiego oraz ks. Janusza Królikowskiego (Miechów 2022).

Po zakończonej Eucharystii, dzięki życzliwości ks. kustosza, wszyscy kapłani udali się do odnowionej części klasztoru na wspólny posiłek pielgrzymi.

Świątynia miechowska była konsekrowana przez biskupa krakowskiego Gedkę w XII w. W 1379 r. kościół spłonął w pożarze. Konsekracji odbudowanego kościoła dokonał ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski 15 lipca 1802 r. Do kościoła przylega klasztor wzniesiony w drugiej połowie XII w., odbudowany i rozbudowywany na przestrzeni wielu wieków. W dniu 3 listopada 1996 r. papież Jan Paweł II nadał parafialnej świątyni miechowskiej tytuł Bazyliki Mniejszej. Akt ten zwieńczył wieloletnie dzieło proboszczów miechowskiego kościoła starających się o uzyskanie tego tytułu dla tak ważnego dla chrześcijaństwa polskiego obiektu kultu. Ówczesny ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan, dla dalszego podniesienia rangi miechowskiej bazyliki, erygował na mocy dekretu z dnia 24 grudnia 1997 r. Miechowską Kapitułę Kolegiacką. W latach 2007-2011, po uzyskaniu funduszy z projektu unijnego przeprowadzono remont południowego skrzydła klasztoru oraz zamku generałów z przeznaczeniem na organizację Muzeum Ziemi Miechowskiej, które powstało w 2012 r. Po śmierci ks. infułata Jerzego Gredki w 2013 r., nowym proboszczem został ks. Mirosław Kaczmarczyk przybyły z Chęcin. Kolejny proboszcz parafii ks. kan. Franciszek Siarek kontynuuje dzieło restauracji zespołu poklasztornego bożogrobców.

Ks. Krzysztof Tkaczyk

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce

>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego