Kard. Nycz na SacroExpo

Takie miejsca jak kielecka wystawa to spotkanie sacrum wyrażającym się w różnych aspektach życiach Kościoła ze sztuką, z kulturą i artystami.

Kazimierz Nycz 18 czerwca podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Sacroexpo w kieleckich halach targowych.

Kardynał, witając licznych wystawców z Polski i kilkunastu europejskich krajów, przywołał słowa, które 25 lat temu wygłosił bł. Jan Paweł II w Warszawie, w Kościele św. Krzyża.

- Musimy pamiętać, że papież zawsze przywiązywał wielką wagę do spotkań z przedstawicielami kultury i sztuki, ponieważ sam do tego kręgu przynależał. W przededniu wolności, w tak ważnych dla nas chwilach przywołał pytanie Norwida „Czymże jest piękno?”. Piękno jest kształtem miłości. Piękno jest po to by zachwycało, zachęcało do pracy. A praca jest po to, by się zmartwychwstało – mówił kard. Nycz.

- Kiedy tyle jest dzisiaj dyskusji na temat tego, jak ochronić kościół, jego wnętrze, przestrzenie i różne wymiary działania od kiczu, odpowiedź jest w tych właśnie słowach. To jest właśnie ten wymiar drogi „Per artem ad Deum - przez sztukę do Boga”. Życzę Państwu, abyście tymi targami służyli w architekturze i wszystkich wymiarach sztuki sakralnej temu, aby piękno zawsze było kształtem i wymiarem miłości – podkreślił metropolita.

Przewodniczący Kapituły Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum" bp Marian Florczyk ogłaszając oficjalnie nazwiska tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody, podkreślił, że kielecka wystawa jest jedynym na świecie miejscem, w którym jest ona przyznawana.

- W tym roku Kapituła konkursu zdecydowała o rozszerzeniu jego zasięgu na skalę całej Europy. Spośród piętnastu zgłoszonych kandydatów Kapituła wybrała dwóch laureatów - przedstawiciela polskiej i światowej sceny muzycznej – mówił bp Florczyk.

Medalem "Per Artem ad Dum" zostali w tym roku nagrodzeni: prof. Stefan Stuligrosz, założyciel chóru Poznańskie Słowiki oraz twórca genialnej muzyki filmowej Ennio Morricone.

- Z wielkim żalem przyjęliśmy otrzymaną przed kilkoma dniami wiadomość o śmierci profesora Stuligrosza – powiedział bp Florczyk po głoszeniu werdyktu Kapituły. Pod jego przewodnictwem odmówiona została przez wszystkich zebranych modlitwa za zmarłego artystę.

Ennio Morricone oraz śp. prof. Stefan Stuligrosz zostaną uhonorowani papieskim medalem podczas uroczystego koncertu 29 września w Targach Kielce. Medale wręczy osobiście prezydent Papieskiej Rady do Spraw Kultury, kard. Gianfranco Ravasi.

Podczas 13. SacroExpo przyznano także kilka innych ważnych nagród i wyróżnień.

Medal Honorowy Prymasa Seniora Józefa Kardynała Glempa otrzymał Dom Wydawniczy „RAFAEL” z Krakowa, za całokształt tegorocznej oferty wydawniczej. Medal Honorowy Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka przyznano firmie TAT Electronic z Torunia, za Organy Johannus Ecclesia T 250. Nagroda Honorowa Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana przypadła firmie ARTSAKR z Łąck k/Płocka, za prace renowacyjne – konserwacje metali, złocenie, srebrzenie. Medalem Targów Kielce nagrodzono firmę HAIQ z Poznania za nowe wnętrze zabytkowego, drewnianego kościoła w stylu norweskim.

W otwarciu Targów, oprócz kard. Nycza wzięli udział m.in bp kielecki Kazimierz Ryczan, bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Sejmu RP, władz województw świętokrzyskiego i Kielc oraz przedstawiciele różnych wyznań Kościoła, wystawcy i uczestnicy konferencji towarzyszących targom.

W SacroExpo bierze udział 260 wystawców z 13 państw, m.in. z Niemiec, Włoch, Słowacji, Słowenii, Belgii, Czech, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainy, Węgier, Polski oraz po raz pierwszy z Turcji.
W ramach SacroExpo odbędą się trzy międzynarodowe konferencje: poświęcona architekturze "Kościoły naszych czasów", sztuce sakralnej "Sacrum w kulturze", oraz muzealnictwu "Muzea naszych czasów".

Patronat honorowy nad targami sprawują: Papieska Rada Kultury, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, Prymasi Polski seniorzy kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

aps/rk
tekst za: www.ekai.pl