Kielce: s. Małgorzata Chmielewska gościem V Forum Szkolnych Kół Caritas

Siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb życia”, prowadzącej domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn, była gościem specjalnym V Forum Szkolnych Kół Caritas.

„Jestem ogromnie poruszona, bo dzisiaj nauczyłam się bardzo wiele i dziękuję wam za tę działalność” – mówiła szkolnym wolontariuszom s. Chmielewska, nazwana przez Stanisława Zasadę – autora książki o niej - „Generałem w habicie”.

Przekonywała, że tak naprawdę każdy człowiek „szuka tylko miłości”. Opowiadała o swoich poszukiwaniach tej miłości, która doprowadziła ją do Boga – „największej miłości”. – „Można go znaleźć pod adresem: Kościół, Eucharystia, drugi człowiek” – przekonywała s. Małgorzata.

Z kolei ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, zwrócił uwagę na pomoc osobom starszym, ale i wartości, które te osoby wnoszą w świat młodych ludzi.

Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w rozmowie z KAI, zwraca uwagę na różnorodne formy działalności szkolnych kół, wynikające z ich specyfiki. „Koło ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Kielcach przygotowuje np. świetne spektakle na onkologię, a uczniowie z II LO – od siedmiu lat prowadzą korepetycję dla osób niepełnosprawnych w kieleckich ośrodkach, adopcję na odległość, czy współorganizują wigilie dla bezdomnych” – wyjaśnia.

W V Forum Szkolnych Kół Caritas uczestniczyły m.in. delegacje szkół z Kielc o okolicznych miejscowości.

Z młodzieżą spotkała się w tym dniu także Małgorzata Muzoł, świętokrzyska kurator oświaty. O doświadczeniach w pracy z ludźmi starszymi opowiadał Piotr Piwowarczyk, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach.

S. Małgorzata Chmielewska, ur. w 1951 w Poznaniu, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, prowadzi na ziemi świętokrzyskiej m.in. gospodarstwo rolne w Zochcinie k. Opatowa, specjalizujące się w przetworach oraz zakład produkcyjny k. Ożarowa, także schronisko dla bezdomnych.

Wspólnota Chleb Życia na terenie Polski ma siedem domów: trzy w Warszawie, jeden w Brwinowie koło Warszawy oraz trzy w powiecie opatowskim: Zochcinie, Grocholicach (gmina Sadowie) i w Jankowicach (gmina Ożarów). Dom w Jankowicach powstał w dawnym budynku szkoły podstawowej, działa tam pracownia krawiecka i stolarska.

S. Małgorzata Chmielewska jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo planowała wstąpienie do zakonu benedyktynek, a w latach 80. była u małych sióstr Karola de Foucauld. W 1990 wstąpiła do wspólnoty „Chleb Życia” w Bulowicach koło Kęt. Śluby wieczyste złożyła w 1998 roku we Francji.

dziar
tekst za: www.ekai.pl