Kielce: „strajk żywności” i modlitwa w Dniu Walki z Ubóstwem

Od tzw. strajku żywności z udziałem ok. 200 dzieci, wolontariuszy, pracowników Caritas i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozpoczęły się w Kielcach obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Zakończyła je Msza św. w intencji bezdomnych i wykluczonych.

Ok. 200 dzieci z pięciu szkół podstawowych i świetlic Caritas oraz MOPR przyniosło na plac artystów transparenty i plakaty promujące poszanowanie żywności. Część uczestników założyła także kostiumy, czapeczki i in. nawiązujące do produktów żywnościowych. „Chcemy zwrócić uwagę na problem i zachęcić do rozsądku w gospodarowaniu żywnością. Wiele produktów, nawet przeterminowanych, może trafić np. do schroniska dla bezdomnych zwierząt” – mówi KAI Agata Szrek, opiekunka ze świetlicy „Czyste serce”, prowadzonej przez MOPR.

Następnie uczestnicy happeningu rozdając kielczanom ulotki, przeszli w barwnym korowodzie do odsłoniętej w 2007 r. Płyty Praw Człowieka przy ul. Sienkiewicza, a potem do brzozowego krzyża przy dworcu PKP, który symbolizuje zmarłych bezdomnych. Tam ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, poprowadził modlitwę w ich intencji. Dzisiaj Uniwersytet Jana Kochanowskiego zorganizował także seminarium naukowe na temat skali ubóstwa w Polsce i warunkujących go przyczyn.

Spotkanie zakończyła Msza św. w kaplicy Domu Parafialnego przy ul. Urzędniczej 3, koncelebrowana przez księży pracujących w Caritas. Po Eucharystii uczestnicy obchodów mogli uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl