Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

W dniach 16-18 listopada 2018 r. na Górze Świętej Anny (w diecezji opolskiej) odbyło się XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. W obradach wzięli udział delegaci i duszpasterze młodzieży ze wszystkich polskich diecezji oraz świeccy liderzy grup młodzieżowych.

W tym roku w obrady zostali włączeni również duszpasterze ds. powołań, którzy swoją obecnością pokazywali, że na tematykę duszpasterstwa młodzieży należy patrzeć również przez pryzmat rozeznawania powołania.

Głównymi tematami podjętymi przez forum były treści Synodu Biskupów o młodzieży, który odbył się w październiku w Rzymie pod hasłem: „Młodzież - wiara - rozeznanie powołania” oraz zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Podejmowano dyskusję na temat budowania zespołów, obecności w mediach społecznościowych oraz stworzenia programu formacyjnego dla młodzieży. Uczestnicy zgodnie przyznali, że celem forum była wymiana doświadczeń oraz zrozumienie potrzeby pracy nad duszpasterstwem młodzieży, poprzez „rozwijanie” lokalnych inicjatyw, wspólnot oraz wydarzeń.

We wspólnej integracji między uczestnikami pomagała kawiarenka prowadzona przez wolontariuszy opolskiego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Była ona dobrym miejscem do wymiany zdań, poglądów, pomysłów oraz doświadczeń między uczestnikami pochodzącymi z różnych diecezji przy dobrej kawie oraz ciastku.

W czasie forum był czas na rozrywkę, którą zapewnił występ Teatru A, przedstawiając spektakl „5 Przypowieści”. Była to opowieść o bohaterach nowotestamentowych (m.in. syn marnotrawny, wdowa) w satyrycznym wydaniu. Występ bardzo spodobał się uczestnikom forum, którzy nagrodzili aktorów owacją na stojąco.

Niezwykłym punktem forum było uwielbienie, które było okazją do podziękowania Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie za Synod oraz forum. Podczas modlitwy, odczytywane zostały fragmenty listu Ojców Synodalnych do młodzieży. Na koniec, każdy z uczestników otrzymał świecę z rąk bp. Marka Solarczyka  przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz bp. Andrzeja Czai biskupa diecezji opolskiej, z napisem „Jesteście chwilą obecną, bądźcie najjaśniejszą przyszłością”, będącym przesłaniem i wezwaniem uczestników do bycia światłem, którym trzeba się podzielić z całym światłem.

Naszą diecezję podczas XVI Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży reprezentowali ks. Marcin Boryń – diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Łukasz Zygmunt, s. Jonasza Kowalska OSB referentka ds. powołań, Dominika Krzemińska i Paulina Krzemińska z Ruchu Czystych Serc oraz Kamila Niedzielska z Ruchu Światło-Życie.