Ks. Łukasz Zygmunt nowym Rzecznikiem Prasowym Diecezji Kieleckiej

Ks. kanonik Łukasz Zygmunt – dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej, w czwartek 10 listopada 2022 r., został mianowany przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, nowym Rzecznikiem Prasowym Diecezji Kieleckiej.

Nowy rzecznik urodził się w 1979 r. Pochodzi z parafii Oksa. Wyświęcony na prezbitera w 2004 r. przez Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Jako wikariusz w 2004 r. został posłany do parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej, w 2007 r. został wikariuszem w parafii Górno, następnie w 2010 r. został wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Kielcach. W tym czasie, przez pięć lat, pełnił także posługę Diecezjalnego Moderatora Służby Liturgicznej.

Następnie przez blisko cztery lata posługiwał w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach na stanowisku Prefekta, po czym został mianowany Dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, a także Dyrektorem Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, Delegatem Biskupa ds. Misjonarzy i Misjonarek oraz Diecezjalnym Moderatorem Róż Żywego Różańca.

Od 2012 r. jest kapelanem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Powiatu Kieleckiego. Do tej pory służy jako kapelan Straży Pożarnej, a zarazem czynny strażak i ratownik. Jako Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży organizował Światowe Dni Młodzieży w Panamie i był odpowiedzialny za medyczne zabezpieczenie podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Wiele razy organizował i wyjeżdżał ze studentami medycyny oraz klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach na staże misyjne, m.in. do Peru, Brazylii i Kazachstanu. Odbywał wiele zagranicznych wizyt duszpasterskich, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki.

W latach 2020-2022 pełnił funkcję dyrektora Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie zaangażował wiele środowisk i ludzi w pomoc poszkodowanym i cierpiącym Ukraińcom. Kilkakrotnie przebywał na Ukrainie służąc pomocą ofiarom wojny.

W sierpniu 2022 r. został powołany na stanowisko Dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. Na stanowisku Rzecznika Prasowego zastąpi ks. dr. Mirosława Cisowskiego, który od lipca 2022 r. jest proboszczem parafii św. Wojciecha w Kielcach.