Po raz dwudziesty pierwszy kazimierski kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zapełnił się czcicielami św. Rity, którzy 22 stycznia przybyli na comiesięczne modlitwy, którym przewodniczył ks. Michał Haśnik – wikariusz w Piekoszowa.
Na początku wszystkich zebranych powitał ks. kan. Janusz Mularz – proboszcz parafii. Z racji przeżywanego w tych dniach Dnia Babci i Dnia Dziadka oprawę liturgii przygotowali seniorzy.
W homilii ks. Haśnik wspomniał o początkach kultu św. Rity. – „Pamiętam, jak dziś, ten dzień – kiedy wraz z grupą pielgrzymów byliśmy w Cascii i spontanicznie zrodziła się myśl zakupu figury św. Rity, która stoi przy ołtarzu, a na co dzień znalazła godne miejsce w Kaplicy Świętych. Kult św. Rity w naszej parafii zrodził się spontanicznie. Przecież byliśmy także w wielu innych miejscach kultu w Polsce i na świecie i nie przywieźliśmy stamtąd żadnych figur”.
Kaznodzieja zauważył, że przez blisko 2 lata, kiedy są odprawiane nabożeństwa ku czci św. Rity, dokonało się wiele uzdrowień i cudów. – „O cudownym wstawiennictwu św. Rity mogą zaświadczyć pewni małżonkowie mieszkający w tej parafii, którzy po 12 latach doczekali się dziecka i ich córka na drugie imię otrzymała właśnie imię Świętej z Cascii” – mówił ks. Haśnik.
Kończąc homilię kaznodzieja zachęcił do głębokiej wiary i przemiany życia. – „Bądźcie dumni z tego, że św. Rita obrała sobie to miejsce – ten kazimierski kościół, jako miejsce, gdzie rozwija się jej kult”. Odwołując się do posługi w Piekoszowie ks. Haśnik zaznaczył, że w sanktuarium należy przede wszystkim skupić się na trzech najistotniejszych elementach. Są nimi: Eucharystia, głoszone Słowo Boże i konfesjonał. – „Uczęszczajcie licznie na Msze św. i nabożeństwa, które tutaj są odprawiane. Żeby ten kościół mógł stać się sanktuarium – musi on tętnić życiem. Cuda muszą dokonywać się przede wszystkim w waszych sercach”.
Po Mszy św. tradycyjnie ks. proboszcz Janusz Mularz zaprosił wszystkich na skromny poczęstunek – tym razem były to bułeczki hamburgerowe.
Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od maja 2016 r. Parafia posiada jej relikwie I stopnia. Podczas comiesięcznych modlitw parafianie i pielgrzymi modlą się w kilku intencjach: o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i za cierpiących na choroby nowotworowe.
xtk
Wyższe Seminarium Duchowe Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Procesy Beatyfikacyjne Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Linki Katolickie Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Skroniów.
† Józef Wieczorek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
Duszpasterstwo trzeźwości | Duszpasterstwo młodzieży | Służba Liturgiczna
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | DA Zarażę Cię Bogiem | Komisja muzyczno-organistowska
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl