Ks. Mirosław Cisowski: Maryja po to się narodziła, aby wydać światu Przedwieczną Światłość

Uroczysta Suma z procesją wokół kościoła, odmówienie Aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanego Sercu Maryi oraz poświęcenie ziarna siewnego złożyły się na Uroczystości Odpustowe, które odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

„Ewangelista Mateusz wymienia Maryję po raz pierwszy i od razu – jako Matkę Zbawiciela. Boże Macierzyństwo Maryi jest podstawą wszystkich Jej przywilejów. Ona po to się narodziła, aby wydać światu Przedwieczną Światłość, naszego Pana Jezusa Chrystusa” – mówił w homilii ks. dr Mirosław Cisowski, dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej, który przez cały dzień głosił Słowo Boże w piekoszowskim sanktuarium.

- „Kościół nazywa Maryję Jutrzenką, Wschodzącą Zorzą i Gwiazdą poranną” – dodał ks. Cisowski.

Kaznodzieja nawiązał do tradycji święcenia ziarna siewnego. – „W naszej Ojczyźnie święto Narodzenia NMP szczególnie upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Bożej Siewnej (…). Po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew”.

Maryję można porównać do jesiennego siewu, który wydaje obfity plon. - „Przyjście na świat Maryi tak bardzo przywołuje w wyobraźni obraz jesiennego siewu. Maryi bowiem, Bóg powierzył drogocenne ziarno, które w przyszłości wyda plon. Błogosławiony jest owoc żywota Twojego. Tym owocem zasiewu jest Jezus Chrystus” – mówił ks. Dyrektor.

Nawiązując do rozpoczynającego się roku szkolnego ks. Cisowski zapytał: - „Co my zasiewamy w sercach młodego pokolenia, naszych dzieci, wnuków? Czy zasiewamy zdrowe ziarno, czy złe ziarno, z którego wyrosną chwasty?”.

Dyrektor Duszpasterstwa nawiązał także do przeżywanego roku maryjnych jubileuszy: 100-lecia objawień w Fatimie, 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i do początku jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Piekoszowskiej Matki Bożej Miłosierdzia.

Po Komunii Świętej, przed obliczem Piekoszowskiej Matki Miłosierdzia, kapłani wraz z wiernymi zawierzyli Kościół w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Na zakończenie wszyscy obecni w kościele przeszli wokół głównego ołtarza, oddając cześć Matce Bożej.

Parafia Narodzenia NMP w Piekoszowie wkroczyła w ostatni rok bezpośredniego przygotowania do Jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na 8 i 9 września 2018 r. – „Zapraszamy do piekoszowskiego sanktuarium szczególnie każdego 8 dnia miesiąca, kiedy to w sposób szczególny przygotowujemy się do jubileuszu” – mówią duszpasterze.

xmhas

Foto: ks. Szymon Usarz