Ks. Rafał Dudała: O papieżu nie wystarczy tylko mówić

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom XVI Dnia Papieskiego, który przeżywaliśmy w niedzielę w Kościele w Polsce.

Istotą przeżywania Dnia Papieskiego jest promowanie nauczania Jana Pawła II. W słowach skierowanych do wiernych w czasie Mszy św. ks. dr Rafał Dudała - Diecezjalny Duszpasterz Środowisk Akademickich zwracał uwagę na potrzebę praktycznego stosowania wskazówek, jakie pozostawił po sobie Karol Wojtyła. – „O miłosierdziu nie wystarczy mówić. O papieżu Wojtyle nie wystarczy mówić. Nastał czas, aby zacząć mówić już nie o Janie Pawle II, ale Janem Pawłem II uniwersalizując w ten sposób jego przesłanie. Wierzyć to znaczy dawać serce. Dawać to, co najlepsze – to, co otrzymałeś od Boga. Jeżeli jest jakieś przeciwieństwo słowa chrześcijaństwo, to jest to egoizm" – mówił ks. Dudała.

To, jak wiele może zdziałać miłosierdzie wyrażone nie tylko w słowach, lecz przede wszystkim w czynach wiedzą najlepiej stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli mogą oni spełniać swoje marzenia. Ania Michalska już w podstawówce wiedziała, że w przyszłości chce zostać lekarzem. Pomoc fundacji sprawiła, że pochodząca z niewielkiej miejscowości na granicy Podlasia i Lubelszczyzny dziewczyna ukończyła jedno z warszawskich liceów, a dziś uczy się na II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. – „Mogę kupować podręczniki, książki, a także podróżować między domem rodzinnym, Warszawą i Kielcami. Obecność w fundacji to dla mnie ogromna pomoc zarówno w wymiarze duchowym, jak i socjalnym. Bycie jej stypendystką to dla mnie ogromna duma" – powiedziała dziewczyna w rozmowie z reporterem Diecezjalnego Radia eM Kielce.

Obchodom XVI Dnia Papieskiego towarzyszyła zbiórka ofiar na stypendia dla członków Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jedną z osób kwestujących w Kielcach była Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. – „Trzeba wspierać zdolną i ambitną młodzież, która ma swoje plany, ale nie zawsze stać ją na ich realizację. Ta młodzież jest siłą naszego narodu" – powiedziała nam w trakcie zbiórki.

Dzień Papieski obchodzimy w Kościele katolickim od 2001 r. W organizacji tegorocznych obchodów diecezjalnych wspólnotę Wesoła54 i Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wsparło Przedszkole Świętego Wincentego a’Paulo, a także schola działająca przy parafii w Dyminach.

tekst za: em.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W roku szkolnym 2015/2016 w diecezji kieleckiej 56 osób otrzymywało stypendia. Stypendystami mogą zostać gimnazjaliści i licealiści z odpowiednią średnią ocen 4,8 i 4,5 oraz niskimi dochodami na członka rodziny poniżej 1.100 zł. Studenci stypendyści kontynuują tylko program stypendialny, do którego zostali zakwalifikowani wcześniej – nie są im przyznawane nowe stypendia.

Przypominam, że każda parafia dokonuje sama wpłat na konto Fundacji:

Bank Pekao S.A Oddz. Warszawa
Nr konta 35 1240 2034 1111 0010 6230 3094
– prosimy podawać dokładny adres wpłacającego i wezwanie parafii.

Natomiast protokół przeprowadzenia zbiórki dostarczamy do Wydziału Katechetycznego.

Ks. dr Karol Zegan
KOORDYNATOR DIECEZJALNY