Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

We wtorek, 3 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Brynicy odbyło się spotkanie integracyjne uczniów z osobami chorymi - niepełnosprawni. Okazją był obchodzony tego dnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Swoją obecnością zaszczycili nas chorzy z Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie wraz z dyrektorem ks. dr. Janem Jagiełką oraz przedstawiciele Hospicjum im. Św. Matki Teresy w Kielcach z Panią Kierownik Marią Ptak. Przybyły także wolontariuszki p. Ula i p. Iza oraz p. Krystyna z synem Kamilem.

Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, przekazali życzenia oraz prezenty w postaci wózka inwalidzkiego, balkoniku, papieru ksero. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas służyli swoją pomocą.

Zaproszeni goście podzielili się z nami swym doświadczeniem.  Spotkanie przebywało w atmosferze radości, śpiewu, muzyki i tańca. Celem tego spotkania było zaangażowanie uczniów w niesienie pomocy chorym - niepełnosprawnym. Koordynatorem była katechetka Joanna Jaworska z wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas i Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Agatą Paździerz.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony co roku 3 grudnia. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie.