Ministerialne dofinansowanie

Dom Długosza w Wiślicy, kościół w Bejscach, klasztor bernardynek klauzurowych w Chęcinach – to tylko niektóre zabytkowe obiekty sakralne, które znalazły się na liście budowli zabytkowych dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Objęte listą obiekty z terenu diecezji kieleckiej w większości zbudowano w średniowieczu. Największą kwotę - 450 tys. zł otrzyma Dom Długosza z 1460 r. w Wiślicy. Pieniądze będą przeznaczone na renowację gotyckiej elewacji budynku. Dom Długosza w Wiślicy, gdzie początki chrześcijaństwa sięgają IX wieku i gdzie istnieje sanktuarium MB Łokietkowej, został zbudowany przez słynnego kronikarza kanonika Jana Długosza w 1460 r. Jest to Dom Parafialny gdzie mieści się także Muzeum Regionalne. Długosz - kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów królewskich min. św.Kazimierza Królewicza.

Ok. 350 tys. zł otrzymają bernardynki klauzurowe w Chęcinach na pilny remont dachu. Klasztor zbudowano w 1634 roku. Obecnie mieszka w nim 9 sióstr.

Z kolei 200 tys. zł otrzymają Bejsce, gdzie zaplanowano zabezpieczenie elewacji w kościele św. Mikołaja. Kościół był zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV w. Jest murowany z cegły, gotycki, o jednej czteroprzęsłowej nawie i nieco mniejszym prezbiterium, nakrytym gotyckim sklepieniem krzyżowo – żebrowym ze zwornikami. Gotyckie sklepienia zachowały się także w zakrystii.

Gotycko–renesansowy kościół Trójcy Świętej w Nowym Korczynie, zbudowany w latach 1610 -1634, otrzyma 100 tys. zł. Również 100 tys. zł, ale na konserwację organów, ma dostać parafia Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, gdzie odbywają się ogólnopolskie i wojewódzkie imprezy muzyki organowej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl