Ministranci naszej diecezji odwiedzili jednostkę wojskową

W sobotę, 15 września 2012 r. w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbył się XII Diecezjalny Dzień Ministranta. Przebiegał on pod hasłem: "Ministrant modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą".

XII Diecezjalny Dzień Ministranta rozpoczął się od Eucharystii, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali: Diecezjalny Moderator Służby Liturgicznej - ks. Łukasz Zygmunt, rektor WSD w Kielcach - ks. dr Grzegorz Kaliszewski, a także inni księża przybyli z ministrantami.

Po rozpoczęciu Eucharystii słowa powitania wypowiedział ks. Łukasz Zygmunt, a także major Andrzej Szostak, który przed laty - jak sam się przyznał - też pełnił służbę przy Ołtarzu jako ministrant.

Po odczytaniu Ewangelii Ksiądz Biskup ustanowił i pobłogosławił pięciu nowych animatorów Służby Liturgicznej.

W homilii bp Gurda wspominał o bohaterskich czynach ludzi, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. Wołał do ministrantów: "Jesteśmy wezwani do miłości naszej Ojczyzny. Jesteśmy odpowiedzialni za Ojczyznę". Dalej biskup apelował, że "musimy Ją nosić w sercu, że winniśmy ją kochać. Drodzy Ministranci: chciałbym abyście w sposób szczególny nosili w waszych sercach miłość do Ojczyzny. Będziecie nosić w pamięci Ojczyznę, gdy bedziecie czytać książki: "Krzyżacy", "Potop", "Ogniem i mieczem"...".

Bp Gurda wskazał także na wzór polskich świętych poczynając od św. Wojciecha, Stanisława, Jadwigi Królowej, aż po bł. Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszkę. "To oni ukazują nam prawdziwą historię naszej Ojczyzny" - wołał hierarcha. "Chciałbym zaproponować, abyśmy realizowali nasze powołanie do świętości".

Swoją homilię Ksiądz Biskup zakończył zachętą do modlitwy za Ojczyznę: "Modlimy się za Ojczyznę. Polecamy jej teraźniejszość i przyszłość, aby była jaknajlepsza, dla tych co ją zamieszkują".

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania w stronę Księdza Biskupa wypowiedzieli nowoustanowieni animatorzy, a także ks. dr Grzegorz Kaliszewski - rektor WSD, który wyraził nadzieję, że wielu spośród obecnych ministrantów odpowie na głos Bożego powołania: "Pójdź za mną".

Po błogosławieństwie miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników Piłkarskiej Ligi Ministranckiej, wręczenie pucharów i dyplomów zwycięzcom Ligi Ministranckiej ufundowanych przez bp. Kazimierza Ryczana.

Na wszyskich czekał także gorący posiłek w postaci żołnierskiej grochówki.

Na pewno wielką atrakcją dla wszystkich ministrantów było zwiedzanie koszar i budynków wojskowych, oglądanie pojazdów, helikoptera, a także pokaz ratownictwa medycznego Straży Pożarnej, która pokazała procedurę zachowania się w sytuacji wypadku samochodowego.

W XII Diecezjalnym Dniu Ministranta wzięło udział ponad 1.700 ministrantów przybyłych z całej diecezji, 130 prezbiterów oraz katecheci świeccy i opiekunowie.

tk