Młodzież w „Noc świętych”: kielczanie, nie lękajmy się być świętymi

Młodzież w Kielcach oraz po raz pierwszy w Kazimierzy Wielkiej, w Busku-Zdroju i Łopusznie uczestniczyła w „Nocy Świętych” – w modlitewnym czuwaniu przy relikwiach świętych i błogosławionych. W ten sposób młodzi wyrazili aprobatę dla świętości i sprzeciw wobec obrzędom "Halloween".

„Czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych ma na celu ukazanie piękna powołania do świętości” – mówi ks. Sławomir Sarek, rzecznik kieleckiej Kurii i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W Kielcach młodzież spotkała się o godz. 20.00 w kościele św. Wojciecha. Tam trwała na modlitwie przy relikwiach ponad 40 świętych i błogosławionych, m.in. Jana Pawła II, św. Jacka, św. Brata Alberta, bł. ks. Michała Sopoćki, św. s. Faustyny, św. Joanny Beretty Molli, świętych Hiacynty i Franciszka, św. o. Pio. Po modlitwie zaplanowanej w konwencji „spotkania nieba z ziemią”, młodzi ludzie przeszli procesyjnie na Plac bł. Jana Pawła II obok Bazyliki Katedralnej. Na Rynku przedstawiciele młodzieży wygłosili Orędzie dla Kielc, w którym zaapelowali m.in. o szacunek dla wiary.

„Kielczanie – nie lękajmy się być świętymi” – tymi słowami młodzież Kielc podsumowała orędzie „Nocy świętych” odczytane na Rynku Kielc. Wysłuchali go uczestnicy procesji z kościoła św. Wojciecha do Placu Jana Pawła II, która odbyła się w ramach obchodów „Nocy świętych”.

„Zawierzajmy każdego dnia przez ręce Matki Bożej Łaskawej sprawy naszych rodzin i naszego miasta. Módlmy się za siebie nawzajem, za rządzących i decydujących o losach Kielc i Polski. Bóg chce mieć dom w naszej ojczyźnie, której sercem Ziemia Świętego Krzyża” – apelowali młodzi ludzie ze wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

W swoim apelu rozważali m.in. potrzebę budowania autentycznych domów, w których żyją bliscy sobie ludzie, a nie „rozrzuceni po pokojach domownicy, przy telewizji, komputerze, dotknięci uzależnieniami, wymykający się chyłkiem, kłócący się lub milczący od dawna”. Apelowali o „Boga w sercu”.

„Bóg chce mieć dom w twoim sercu, by obdarzyć cię pokojem, wysłuchiwać modlitw, nadawać sens twojemu cierpieniu i planom, a smutek zamieniać w radość. Bóg chce mieć dom w twojej rodzinie” – podkreślali autorzy Orędzia.

Taki Boży dom, trzeba, zdaniem młodych, zbudować także w Kielcach - i jest to zadanie na Rok Wiary. „W Roku Wiary pozwólmy Jezusowi, by otworzył nam oczy na naszych braci, sąsiadów, współpracowników (…). Miejmy odwagę mówić o wysłuchanych modlitwach, o pomocy, jakiej doświadczyliśmy dzięki Bożej Łasce. Nie bójmy się stawać po stronie prawdy i bronić moralności i wiary w codziennych rozmowach w domu i pracy”.

W Busku-Zdroju czuwanie rozpoczęło się o godz. 20.00 w kościele św. Brata Alberta, skąd procesja przeszła na najstarszy cmentarz grzebalny w mieście, przy drewnianym kościele św. Leonarda.

Organizatorem „Nocy świętych” jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Noc Świętych w 2011 r.
Noc Świętych w 2011 r.
Noc Świętych w 2011 r.