Modlitwa o jedność chrześcijan w Brzezinach

W dniach 18-25 stycznia 2015 r. przeżywaliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na zakończenie tego czasu w brzezińskiej parafii przygotowano specjalną uroczystość.

W niedzielę, 25 stycznia 2015 roku o godz. 12.00 została odprawiona Msza św.w intencji wszystkich osób zmarłych różnych wyznań chrześcijańskich zamieszkujących Parafię Brzeziny. Eucharystię sprawował ks. kan. Józef Knap.

Po jej zakończeniu obaj duszpasterze brzezińscy razem z wiernymi udali się w procesji na cmentarz parafialny. W drodze modlili się za wszystkich zmarłych parafian. Na brzezińskiej nekropolii został poświęcony symboliczny pomnik upamiętniający wszystkie osoby różnych wyznań chrześcijańskich zamieszkujących Parafię Brzeziny. Umieszczono na nim cytat brata Rogera, założyciela ekumenicznej wspólnoty Taize: „Bóg złączony jest z każdym człowiekiem, bez wyjątku." W tym miejscu odbyła się także modlitwa w intencji jedności chrześcijan.

Symboliczny pomnik nawiązuje do anonimowego nagrobka prawosławnego, który znajdował się dokładnie w tym samym miejscu. Był to jedyny grób tego wyznania na tym cmentarzu. Z akt parafialnych wiadomo, że te tereny zamieszkiwali przedstawiciele prawosławia, a także różnych odłamów protestanckich. Panie obdarz nas jednością i pokojem!

Prace przy pomniku zostały wykonane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, a sfinansowane z funduszy Kwesty na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach.

Damian Zegadło

Wśród zdjęć są trzy nie z tej uroczystości: dwa ukazujące odnowiony nagrobek i płytę z napisami oraz jedno - jak wyglądał nagrobek przed pracami.