Msza Święta Krzyżma - kapłani odnowili swoje przyrzeczenia

Życzę wam, abyśmy pod opieką Maryi wszyscy żyli doświadczeniem uczniów na drodze do Emaus i codziennie rozpoznawali Chrystusa na Eucharystii – mówił do kapłanów podczas Mszy Świętej Krzyżma Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystię w  Bazylice Katedralnej koncelebrowali biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, ojciec Rafał Ścibiorowski, opat Ojców Cystersów w Jędrzejowie i księża z całej diecezji kieleckiej.

– Te kilka tygodni Wielkiego Postu to dar czasu, który jest ważniejszy niż przestrzeń. Stajemy na progu Triduum Sacrum, aby wczytywać się w tajemnicę tego, czym żyje Kościół, czyli w Eucharystię. Tam gdzie jest Eucharystia potrzebny jest kapłan. Modlimy się o świętość kapłanów, potrzebne łaski i przepraszamy za to co jest niegodne kapłańskiego życia. W homilii zachęciłem do odchodzenia od światowych marzeń – tłumaczył bp Jan Piotrowski.

W takcie liturgii odbył się również tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. – Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich to ważna chwila przypominająca moment święceń, kiedy kapłan przyrzeka wierność kościołowi - mówi ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego.

– To wierność rozumiana na różnych płaszczyznach, celibat, wierność nauce kościoła a przede wszystkim wierność Chrystusowi, która jest fundamentem kapłaństwa. O tym każdy kapłan musi zawsze pamiętać i przypominać szczególnie podczas Mszy Krzyżma. Słowa, które biskup kieruje do kapłanów odnawiają pamięć o posłannictwie w kościele – dodaje ks. Rusiecki.

W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec Modlitwy Eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja Krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: Krzyżmo do chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych.

Wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Święte Triduum Paschalne. To dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. – Pan Jezus połamał chleb, ale warto też wspomnieć, że umył nogi apostołom. Tego gestu nie trzeba tłumaczyć – mówił ks. Leszek Struzik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Koniecpolu.

mix

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce