Nasi pątnicy powoli opuszczają diecezję kielecką

XXXVI Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę opuściła w piątek Włoszczowę i udała się w kierunku Koniecpola. Wczesnym popołudniem opuściła województwo świętokrzyskie, ale pozostała jeszcze w naszej diecezji. W czwartek wieczorem pątnicy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim i koncercie zespołu „Kerygmat” na placu przed kościołem Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

Jak powiedział rzecznik prasowy pielgrzymki Mateusz Żelazny, dla wielu pielgrzymów dotarcie do Włoszczowy ma charakter symboliczny. – „Częstochowa jest coraz bliżej, widzimy to chociażby po znakach. W piątek wejdziemy do innego województwa, kurczy nam się czas, bo już 13-tego będziemy na Jasnej Górze. Ten apel tutaj jest szczególny, czujemy się tu bardzo dobrze” – powiedział.

Pytany o zdrowie pielgrzymów podczas marszu w rekordowych temperaturach powiedział, że zdarzają się przypadki udarów słonecznych, krwotoków z nosa oraz tzw. „asfaltówki”, jednak służby porządkowe pilnują by pielgrzymi uważali na siebie. – „Paradoksalnie w kolumnie pieszej jest chłodniej. Idziemy w cieniu innych osób, więc te upały nie są aż tak odczuwalne” – zaznaczył Żelazny.

tekst za: em.kielce.pl