Nie zapominajmy o Ukrainie...

W ostatnich dniach Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce podjęła piękną inicjatywę modlitwy, postu w intencji pokoju na Ukrainie. Dniem modlitwy, postu i pokuty był pierwszy piątek miesiąca czerwca br. 

Siostry w liście skierowanym do wszystkich zgromadzeń zakonnych w Polsce, przypomniały słowa kardynała Konrada Krajewskiego  - jałmużnika Papieża Franciszka: „Moje poczucie bezpieczeństwa na tym świecie rozpoczyna się w momencie, gdy zaczynam kochać i to bez granic. Kochać Boga całym moim sercem, całym swoim umysłem, całą sobą, a bliźniego swego jak siebie samego, wtedy czuje się bezpieczny w życiu i daję innym bezpieczeństwo, właśnie poprzez miłość, poprzez dobre gesty, miłosierne dłonie i dobre słowa”.

Papież Franciszek zaprasza nas ciągle na nowo do modlitwy o pokój na całym świecie. Dlatego też w miesiącu czerwcu, który jest w szczególny sposób poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, pragniemy żyć bardziej świadomie cierpieniem naszych braci i sióstr z Ukrainy. Poprzez modlitwę okazywać im naszą przyjaźń i współczucie.

Warto dziś na nowo podziękować wszystkim, zaangażowanym w szerzenie daru pokoju na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie cierpią ludzie na skutek konfliktów zbrojnych. Nie wolno nam przyzwyczajać się do sytuacji, która jest za naszą granicą. Nie możemy nie słyszeć głosów jęku i przemocy. Nie możemy nie widzieć ludzkich łez i cierpienia, które jest tak wielkim wołaniem, szczególnie dzieci, kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych. Długotrwały konflikt nie może nas oswoić z tym, co każdego dnia widzimy w mediach. Ukraina nadal cierpi i to cierpienie staje się jeszcze większe wtedy, kiedy my staramy się mówić, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Na szczęście mieszkańcy diecezji kieleckiej, wraz ze swoimi duszpasterzami nadal podejmują szereg akcji pomocy Ukrainie. Miłość i płynąca solidarność duchowa oraz materialna nadal są w naszych sercach. Nie daliśmy się zniechęcić i zmęczyć. Nie może być zmęczenia, jeśli ktoś z naszych bliźnich potrzebuje pomocy i wsparcia. Dowodem tego są nieustanne modlitwy zanoszone w naszych parafiach.

Warto w każdej modlitwie wiernych codziennie dołączyć modlitwę o pokój na Ukrainie. Nie tak dawno przybyła do mnie jedna z kobiet pochodzenia ukraińskiego, która w każdą niedzielę jest na Mszy św. i mówi, byłam w kościele i na Mszy św. ludzie modlą się za nas. Jak to dobrze, że o nas pamiętacie, że prosicie Boga za nami – kończy wypowiedź. Najmniejsza modlitwa we wspólnocie Kościoła jest największym darem. Warto również w intencjach pokoju na Ukrainie pamiętać w naszych wspólnotach parafialnych, w Żywym Różańcu czy innych grupach modlitewnych, Stowarzyszeniach i Organizacjach. Nie sposób dziś nie wspomnieć naszych nabożeństw I sobót miesiąca, gdzie Matka Boża prosi by były znane i praktykowane we wszystkich parafiach świata. Tam skierowana jest szczególna obietnica nawrócenia Rosji. Adorując Najświętszy Sakrament i wypowiadając słowa litanii do Najświętszego Serca Jezusowego, wołajmy o wylanie wszelkich łask, na nasze serca, szczególnie ludzkie serca spragnione pokoju i te, które jak śpiewamy „ zimne jak lód”, by potrafiły się zmienić i wrócić do Boga.  Ukraina potrzebuje naszego wołania o pokój.

Dziękuję z całego serca za każdy dar modlitwy. W ostatnich miesiącach diecezja kielecka za pośrednictwem Caritas Kielce i innych wspólnot parafialnych tak wiele uczyniła na rzecz Ukrainy – Bogu niech będą dzięki. Wielkim darem, stała się wizyta duszpasterska Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, przybycia do Lwowa. Spotkanie z Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, było wielkim doświadczeniem poznania sytuacji Kościoła na Ukrainie oraz bezpośredniej solidarności z cierpiącymi ludźmi. W nadesłanym liście Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki bardzo serdecznie podziękował za pomoc, jaką diecezja kielecka niesie Ukrainie od samego początku wojny.

Nie sposób nie podziękować za ostatnią akcje zbiórki świec. Ponad 3 tony świec przekazane zostały na Ukrainę. Naszą pomoc przekazaliśmy parafiom, domom zakonnym i innym instytucjom kościelnym. Wielu kapłanów, sióstr zakonnych posługujących na Ukrainie odwiedziło Biskupa Jana Piotrowskiego, przybywając do Kielc. Nie sposób wspomnieć o wsparciu kapłanów, pochodzących z diecezji kieleckiej, którzy posługują na Ukrainie. W ostatnim czasie przekazane zostały przez ks. Rafała Szkopowca, dary i świece do parafii Merefa, w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Na tej parafii przez wiele lat posługiwał ks. Krzysztof Sochacki, obecnie proboszcz w Tarczku. Ks. Krzysztof Sochacki na Ukrainie posługiwał w latach 2005-2015. Bardzo dobrze wspomina posługę i prosi by dalej wspierać Ukrainę modlitwą i darami materialnymi. Pomoc, którą przekazujemy trafia zawsze do najbardziej potrzebujących wsparcia ludzi. Będąc kilkanaście razy na Ukrainie widziałem ich łzy i wielką radość, że do nich przyjechaliśmy. Ci ludzie zawsze zapewniali, o modlitwie za ofiarodawców.

Nie zapominajmy o Ukrainie! Prośmy w swoich codziennych modlitwach o najbardziej poszkodowanych i cierpiących. Tak wielu dziś opłakuje stratę swoich najbliższych. Wiele osób zostało pohańbionych i odartych ze swojej godności. Wiele matek poszukuje swoich dzieci i czeka na ich powrót z utęsknieniem. Wiele rodzin zostało rozbitych i skrzywdzonych. Jak często mówią, że nie ma do czego wracać. Każda wojna niesie największe zło świata, a jej skutki odczuwalne pozostaną do końca życia tych, którzy jej doświadczają. Niech naszym darem w tych dniach stanie się modlitwa do Serca Jezusowego, które jest źródłem pokoju i miłości. Niech Bóg błogosławi wszystkim niosącym pokój.

Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR DUSZPASTERSTWA KURII DIECEZJALNEJ

Wszystkich, którzy chcieli by wesprzeć Ukrainę
i pomóc w kolejnym transporcie humanitarnym
prosimy o kontakt: tel: 502-429-800.