Niepełnosprawni uczcili rocznicę pobytu Jana Pawła II w Masłowie

3 czerwca 2019 r. to 28. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Masłowie k. Kielc. W miejscu spotkania papieża z wiernymi diecezji kieleckiej, środowiska osób niepełnosprawnych spotkały się dzisiaj z bp. Marianem Florczykiem, który 13 lat temu zainicjował ten zwyczaj. Dziękowano wspólnie za dar obecności papieża w Kielcach i regionie.

W XIII Integracyjnym Spotkaniu Chorych i Niepełnosprawnych z Województwa Świętokrzyskiego i Diecezji Kieleckiej, uczestniczyli niepełnosprawni oraz ich rodziny i opiekunowie – co najmniej kilkaset osób.

Przed Eucharystią bp Marian Florczyk wraz z ks. Janem Jagiełką, diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych, złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. – Przyjechaliśmy tutaj po to, żeby przypomnieć sobie pobyt Ojca Świętego. To było największe wydarzenie w historii naszej diecezji. Św. Jan Paweł II kochał osoby chore i niepełnosprawne, dlatego pragniemy gromadzić się pod jego skrzydłami. Spotykamy się, żeby się integrować, modlić i wspólnie bawić – mówił ks. Jan Jagiełka.

Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk w koncelebrze z ks. Janem Jagiełką, ks. Krzysztofem Banasikiem – wicedyrektorem Caritas kieleckiej i proboszczami okolicznych parafii.

W homilii biskup wspominał dwie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski: z 1979 r., której rocznice aktualnie przeżywamy, ale i z 1991 r., kiedy odwiedził Kielce i odprawił Mszę św. na masłowskim lotnisku dla wiernych diecezji kieleckiej. Cytował słowa papieskie, analizował aktualność przesłania.

– O relacjach między sercem dziecka i matki mówił tutaj Ojciec Święty. Do takiej relacji porównał swoje życie. Jego serce zakorzenione jest w glebie, którą jest Polska. To jest jego matka. I chociaż tego otwarcie nie powiedział w Warszawie 40 lat temu, to 28 lat temu wypowiedział to właśnie w Masłowie. Wołał pośród burz i nawałnicy: „To jest moja matka ta ziemia, to jest moja matka ta ojczyzna, to są moi bracia i siostry”. Wypowiedział tę miłość nie w stolicy, ale tu – na naszej świętokrzyskiej ziemi. Nie wiem, czy to zwykły zbieg okoliczności, czy to jakaś układanka opatrzności Bożej. Tu mówił o tej miłości do Polski, jako do matki – podkreślił bp Florczyk.

Przypominał, że Jan Paweł II podkreślił szczególnie wielką rolę ojca, matki, rodziny oraz że „bolało go to, że niektórzy małżonkowie tracą zbyt łatwo jakość swojego serca”. Na zakończenie wyraził wdzięczność i szacunek rodzicom, wychowawcom, opiekunom osób niepełnosprawnych za „troskę trudną, wyczerpującą, często ponad siły”. Dziękował tym wszystkim, którzy „pozwalają zapuścić korzenie w serca kochające”.

Wydarzenie przygotowały wspólnie gmina Masłów, parafia Masłów, Caritas kielecka, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. W Masłowie spotkali się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z diecezji i województwa, szkoły specjalne, placówki opiekujące się chorymi i niepełnosprawnymi, szkoły z terenu gminy Masłów, które włączyły się w program artystyczny, szczególnie Zespół Szkół im. Jana Pawła II.

Wszystkim towarzyszyły oryginalne emblematy w kształcie serc, była okazja do scenicznych prezentacji, z udziałem m.in. Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Uśmiech oraz Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Trwały pogadanki, warsztaty, spotkania na temat bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych, z udziałem policji i służb mundurowych

Podczas wydarzenia po raz pierwszy zaśpiewano pieśń “Od miłości do świętości”, która będzie już cyklicznie wykonywana w trakcie kolejnych spotkań integracyjnych w Masłowie. Autorką tekstu jest Anna Zielińska-Brudek. Muzykę skomponował Marcin Janaszek.

W Masłowie 3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II spotkał się i modlił z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej, a po jego śmierci w 2005 r. na masłowskim lotnisku ok. 20 tys. wiernych ułożyło na płycie lotniska ogromny krzyż ze zniczy.

W Masłowie jest sprawowana od tego czasu Msza św. w rocznicę śmierci papieża, a w czerwcu – na pamiątkę lądowania papieża w Masłowie 3 czerwca 1991 r. – spotyka się tutaj środowisko osób niepełnosprawnych z całej diecezji.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM