Piekoszów: Dom dla Niepełnosprawnych ma już 20 lat

W Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie bp Kazimierz Ryczan odprawił Mszę św. z okazji 20. rocznicy działalności Domu dla Niepełnosprawnych. - Pomocy potrzebujemy wszyscy: i ci na dole, i na górze, zdrowi i chorzy, w sutannach i bez sutanny - mówił w kazaniu.

Biskup Kielecki przypomniał historię wyjątkowego w skali kraju Domu służącemu niepełnosprawnym z całej Polski oraz osoby, które były u początków tego dzieła. Fundatorów i budowniczych nazwał osobami o „otwartych sercach, dłoniach, domach” . Przypomniał m.in. proboszcza piekoszowskiej parafii ks. dziekana Józefa Budziosza, który nie „pożałował placu parafialnego i pracował gorliwie przy fundamentach tego domu”. Wspominał prekursora opieki nad niepełnosprawnymi w diecezji kieleckiej – sł. Bożego ks. infułata Wojciecha Piwowarczyka, powszechnie nazywanego w diecezji ojcem – organizatora Instytutu Chrystusa Króla, pierwszych tzw. wczasorekolekcji w Szewnej, które z czasem przeniosły się do Piekoszowa. Bp Ryczan mówił także o talencie i dobroczynności współfundatorki Domu – malarki i architekt Izabeli Borowskiej, która pokaźny osobisty majątek przekazała na budowę Domu oraz pozostawiła po sobie liczne wizerunki Matki Bożej Ostrobramskiej, m.in. ten koronowany w Skarżysku-Kamiennej.

Bp Ryczan zauważył, że dzięki zaangażowaniu tych osób przy sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia „znalazł swoje miejsce Dom dla Niepełnosprawnych, bo tylko przy Matce – Nauczycielce wyznawców Jej Syna, może stanąć taki dom”. Zaznaczył, że „przy ministerstwach i bankach nie ma miejsca dla chorych i niepełnosprawnych” , jako przykład podał brak pieniędzy na organizację paraolimpiady.

We Mszy św. i w jubileuszowym spotkaniu uczestniczyły tłumy: niepełnosprawni z różnych stron Polski, wolontariusze – klerycy, studenci, młodzież szkolna, księża związani z piekoszowską wspólnotą od czasów seminaryjnych i z posługą wolonatryjną w parafiach, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz instytucji pozarządowych.

W ramach jubileuszu pokazano prezentację multimedialną pt. „20 lat samarytańskiej posługi Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie” . Po wspólnym obiedzie, w ramach festynu jubileuszowego występ zespołu „Uśmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, odbył się także pokaz kawaleryjski 13 Pułku Ułanów Wileńskich , zaprezentowały się kapele regionalne.

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – placówka Caritas kieleckiej, działa od 1993. Obecnie jest to wielofunkcyjne centrum niesienia pomocy leczniczej i duchowej dla co najmniej kilku tysięcy potrzebujących w skali roku. Codziennie z usług leczniczo - pielęgnacyjnych korzystają mieszkańcy domu pomocy społecznej, podopieczni ZOL, oddziału rehabilitacyjnego i pacjenci usług ambulatoryjnych – łącznie ok. 120 osób. Nowoczesny sprzęt medyczny i dobre dla rehabilitacji zaplecze m.in. z basenem, salami gimnastycznymi, oddziałem szpitalnym i opieki ambulatoryjnej, czy domem pomocy społecznej oraz ze specjalistycznym centrum dla chorych na stwardnienie rozsiane, zapewniają popularność Piekoszowa w całym kraju. Regularnie są tam także organizowane konferencje, prelekcje, spotkania formacyjne.

Od początku działalności prowadzone są 14-dniowe turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych z ich opiekunami.

dziar
tekst za: www.ekai.pl