Modlitwa o pokój w Syrii

„Obdarz nas Panie pokojem, bo my wierzymy w Twą moc. Panie, udziel nam Ducha swojego, Ducha pokoju” -€“ tymi słowami modlili się uczestnicy czuwania w Piotrkowicach, które odbyło się w sobotę, 14 września 2013 r. w starym kościółku p.w. św. Stanisława Biskupa na cmentarzu.

Spotkanie modlitewne ze śpiewami z Taize, było odpowiedzią na apel Papieża Franciszka o modlitwę w intencji pokoju w Syrii i na świecie. Wokół ikony Krzyża - w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadziło się kilkadziesiąt osób, głównie młodych, którym leży na sercu dobro świata. Wśród wezwań modlitewnych znalazła się m.in. prośba o Ducha pokoju dla wszystkich rządzących, aby nie było więcej wojny, i zwyciężyła miłość, braterstwo, pokój oraz o łaskę nieba dla ofiar wojen, systemów totalitarnych, tych których spotkała niesprawiedliwa śmierć z ręki brata

W starym romańskim kościółku, poprzez zawirowania dziejowe zachowało się jedynie zadaszone prezbiterium oraz ściany nawy głównej. W przykrytej dachem części znajduje się biały kamienny ołtarz, o który podczas modlitwy oparty był krzyż. Część uczestników spotkania znajdowała się w nawie głównej pod gwiazdami, a zachowane mury kościoła oświecone były zapalonymi pochodniami.

Modlitwa składała się głównie z kanonów, krótkich modlitw, tekstów z Pisma Świętego i kilkuminutowej ciszy. Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana każdy przybyły otrzymał zapaloną świeczkę symbolizującą Chrystusa, Światłość Świata, który jest dawcą prawdziwego Pokoju. Ostatnią część czuwania stanowiła adoracja Chrystusa Ukrzyżowanego. Uczestnicy spotkania mieli możliwość podejść do ikony krzyża, położyć na niej swe czoło i trwać w osobistej modlitwie.

Czuwanie w intencji pokoju w Syrii i na świecie przygotowała schola „Angelo” z Piotrkowic oraz młodzież z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Damian Zegadło