ZŁOTNIKI, Wszystkich Świętych

Adres:
28-366 Małogoszcz, Złotniki nr 61
tel. 737-373-027

liczba mieszkańców: 1 820

Proboszcz:
ks. Leszek Starczewski, KHK, mgr lic. teol., ur. 1973 (Włoszczowa, bł. ks. J. Pawłowskiego), wyśw. 1998, mian. 2017

Rys historyczny:
Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. Pierwotny kościółek był drewniany, obecny murowany został wzniesiony w 1666 r. Była to fundacja cystersów jędrzejowskich z inicjatywy opata Aleksandra Denhoffa. Kościół był konsekrowany przez abpa  gnieźnieńskiego Adama Komorowskiego, 16 listopada 1749 r.

W głównym ołtarzu jest Matka Boża Łaskawa (trzymająca w dłoniach groty) oraz Wszyscy Święci, w bocznych – obrazy przedstawiające Ukrzyżowanie Pana Jezusa oraz m.in. św. Benedykta. Ołtarz główny i dwa boczne są rokokowo-klasycystyczne.

Na dobrze zachowanych organach czytelna data „1928” – prawdopodobnie rok generalnej ich renowacji. Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z XVIII w., zabytkowe są m.in. ambona i chrzcielnica. Nawa jest trójprzęsłowa, z węższym, jednoprzęsłowym prezbiterium.

W samym prezbiterium zwraca uwagę epitafium poświęcone twórcy Komisji Edukacji Narodowej, pijarowi Stanisławowi Konarskiemu, na pamiątkę jego chrztu w tym kościele 18 października 1700 r. Jak informuje inskrypcja, tablica została ufundowana staraniem Stefana Kozłowskiego z Przybysławic w 1900 r. Informację o chrzcie ks. Konarskiego potwierdza parafialna księga chrztów, prowadzona od 1687 r. Do najstarszych pamiątek w kościele należy drewniana belka tęczowa z Panem Jezusem na krzyżu i widoczna datą: 1666. To rok budowy obecnego kościoła.

Czy wiesz, że…
Obraz Matki Bożej Łaskawej jest odsłaniany przed pierwszą Mszą św. niedzielną i w dodatkowy odpust – w pierwszą niedzielę czerwca. Odsłanianiu obrazu towarzyszy lokalna pieśń do Matki Bożej Łaskawej.

Za kościelnym murem – stara XVIII-wieczna organistówka.

Figura św. Wawrzyńca stojąca na tzw. placu plebańskim, została przeniesiona z innej wsi.

Odpusty: Wszystkich Świętych – 1 listopada
Matki Bożej Łaskawej – I niedziela czerwca