"Hej kolęda, kolęda..."

W Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach dobiegł końca cykl cotygodniowego kolędowania przy Żłóbku. Przez cały styczeń parafianie oraz przybywający goście mogli medytować tajemnice Wcielonego Słowa poprzez słuchanie występów chórów, a także czynne włączanie się w śpiew kolęd. Zwyczaj wspólnego kolędowania jest mocno zakorzeniony w naszej polskiej tradycji. Pielęgnowanie tego zwyczaju przyświecało organizacji całości przedsięwzięcia.

I tak – w sobotę 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, wystąpił chór „Masłowianie” z Masłowa pod dyr. Michała Kopcia, będący jednym z najstarszych chórów naszego regionu. Powstał on w 1921 r. Chór poprowadził śpiew podczas Mszy św. o 18.00, a następnie wykonał jedenaście kolęd i pastorałek po polsku, łacinie i w języku rosyjskim.

Dzień później – w niedzielę Chrztu Pańskiego w czarnowskim sanktuarium gościł Chór Chłopięcy z Tarnowa „Pueri Cantores Tarnovienses” pod dyr. ks. dr. Grzegorza Piekarza. Chórzyści zaśpiewali podczas Mszy św. której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni wierni mogli wysłuchać koncertu kolęd. Chórowi towarzyszył kwartet smyczkowy i organy.

W następną niedzielę miał miejsce koncert organowy w wykonaniu Macieja Lewandowicza z Wrocławia. Oprócz utworów organowych J. Krebsa i J. S. Bacha wierni mogli wysłuchać improwizacji na temat kolęd polskich.

W trzecią niedzielę stycznia kolędowały chóry działające przy Sanktuarium: Chór im. Św. Siostry Faustyny pod dyr. ks. Przemysława Moćko i Chór „Rahamim” pod dyr. Krzysztofa Jędrzejewicza, a także solo wystąpiła Małgorzata Krajna, której na organach akompaniował ks. Przemysław.

W ostatnią niedzielę miesiąca śpiew kolęd prezentował chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii i ks. prof. Zbigniewa Rogali w Kielcach pod dyr. prof. Teresy Romańskiej. Było to dopełnienie całości przedsięwzięcia, którego organizatorem i pomysłodawcą był ks. Przemysław Moćko we współpracy z organistą Krzysztofem Jędrzejewiczem.

Na zakończenie okresu kolędowego, w czwartek 1 lutego, kilkoro chórzystów wraz z panem organistą udało się na wspólne kolędowanie wraz z pacjentami do sąsiadującego z kościołem Hospicjum im św. Matki Teresy z Kalkuty.

I tak zakończył się tegoroczny okres kolędowy. Już nie możemy się doczekać Pasterki, kiedy znowu z radością zaśpiewamy „Wśród nocnej ciszy”.