Rolnicy świętokrzyscy świętowali dożynki wojewódzkie

Kilka tysięcy rolników ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego spotkało się 9 września na XIII Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Przewodniczył jej diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kan. Tadeusza Szlachta.

W homilii ks. Szlachta wezwał rolników do ukochania ziemi ojczystej – „matki żywicielki”. Dziękczynienie za plony jest, jego zdaniem – okazją do „odnalezienia w sobie niezagospodarowanej przestrzeni w miłości do ziemi”. Zaapelował, aby każdy osobiście postarał się ciężką pracą i inicjatywą „wyjść naprzeciw bezradności polskiej wsi”.

We Mszy św. uczestniczyli m.in.: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas – gospodarz rolniczego święta, wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, parlamentarzyści i posłowie, burmistrzowie, wójtowie, starostowie i radni z wielu powiatów województwa świętokrzyskiego.

Po Mszy św. nastąpił obrzęd poświęcenia powiatowych wieńców i chlebów, a następnie korowód dożynkowy przeszedł i przejechał bryczkami na stadion, gdzie odbyła się obrzędowa część święta plonów.

Tradycyjnie, starostowie dożynek - Aneta Drabik z Kozubowa w powiecie pińczowskim i Stanisław Stanik z Jakimowic w powiecie koneckim - wręczyli marszałkowi województwa bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Odbyły się także efektowne prezentacje „ośpiewania” i „obtańczenia” wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty. Swój dorobek artystyczny w widowisku regionalnym „Świętokrzyski jarmark artystyczny” zaprezentowały kapele i zespoły ludowe ziemi pińczowskiej i świętokrzyskiej.

Uczestnicy święta plonów oglądali również specjalny pokaz w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

Gwiazdą wieczoru jest natomiast zespół TOP ONE, a o godz. 20.00 rozpoczęła się zabawa dożynkowa „W ponidziańskich rytmach”.

Organizatorami Dożynek Wojewódzkich są: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Pińczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl