Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym

Muzeum Diecezjalne w Kielcach zaprasza na wystawę „Paweł Opaliński: Poruszeni - zapis transcendentalny.” Na wystawie prezentowane są prace fotograficzne tworzące artystyczną narrację o beatyfikacji i kanonizacji św. Jana Pawła II w Rzymie.

Narracja podzielona została na mniejsze, opatrzone własnymi tytułami i stanowiące oddzielne opowiadania sekwencje. Dwie z nich, „Photosacrum” i „The Babel's Tower - postscriptum” prezentowane były w ubiegłym roku w Los Angeles (USA), gdzie zostały nagrodzone honorowymi wyróżnieniami w International Photo Awards - jednym z największych konkursów fotograficznych świata. Pozostałe prace prezentowane będą publicznie po raz pierwszy.

Zamysł projektu powstał w 2006 r. - tuż po śmierci Jana Pawła II - w czasie pierwszej wizyty autora w Watykanie. Nakreślony wówczas scenariusz, Opaliński systematycznie uzupełniał o zdjęcia wykonywane w czasie wizyt kolejnych, tak by powstała spójna, fotograficzna opowieść o emocjach i przeżyciach wykraczających poza możliwość naszego zmysłowego poznania. Jej tytuł odnosi się jednocześnie do poruszenia duchowego, emocjonalnego, jak i samej techniki fotografowania.

Jak pisze we wstępie do towarzyszącego wystawie albumu ks. kan. dr Paweł Tkaczyk - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach: „Drżenie ręki, nieodpowiedni ruch aparatem albo złe ustawienie soczewek obiektywu potrafią zepsuć efekty nawet najlepszej kompozycji. Nieostre lub poruszone zdjęcie jest zmorą każdego amatora i zawodowca. Znakomity kielecki fotografik Paweł Opaliński uczynił jednak z tej wady fotograficzną doskonałość. Sprawił, że stała się ona metodą artystycznego wyrazu, pozwalającą na oddanie emocji, wrażeń, wewnętrznych doświadczeń i przemyśleń, których w żaden inny sposób nie można wyrazić”.

Ks. Tkaczyk przywołując słowa mistrza fotografii i znakomitego teoretyka Andreasa Feiningera przypomina, że „przez połączenie możliwości technicznych i kreacyjnych fotografii może fotograf dokumentować rzeczywistość w formie wybitnych, znaczących zdjęć, pomocnych w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata i naszych bliźnich”. Wystawa fotografii Pawła Opalińskiego „Poruszeni – zapis transcendentalny” jest tego najlepszym potwierdzeniem.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA WYSTAWY!

Paweł Opaliński „Poruszeni - zapis transcendentalny”
27 kwietnia - 31 sierpnia 2015 r.
Muzeum Diecezjalne w Kielcach
Kielce, ul. Jana Pawła II 3