Obradowała Rada Kapłańska

Dnia 7 marca 2019 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w nim udział 26 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą następnie odbyły się prelekcje.

Ks. dr Tomasz Siemieniec w prelekcji zatytułowanej „Słowo Boże w życiu Kościoła” zwracał uwagę na znaczenie Słowa Bożego w przepowiadaniu. W swoim wystąpieniu bardzo wyraźnie zaakcentował rolę Lectio Divina jako fundamentalnej metody dla tych, którzy przepowiadają Słowo Boże. Zwrócił też uwagę na konieczność kazań biblijnych, katechezy biblijnej, przeniknięcia treściami biblijnymi wydarzeń duszpasterskich i biblijnego charakteru katechez sakramentalnych.

Drugi prelegent - ks. Dariusz Gącik mówił na temat przepowiadania Słowa Bożego i nauczania katechetycznego w dokumentach synodalnych Kościoła Kieleckiego. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że przepowiadanie Słowa Bożego jest podstawowym obowiązkiem kapłana. Następnie znaczył, że homilie powinny być głoszone na wszystkich mszach świętych w niedziele i święta, mszach z okazji zawarcia sakramentu małżeństwa, pogrzebach katolickich. Natomiast niedopuszczalne jest wykorzystywanie ambony do celów politycznych i piętnowania nadużyć ze wskazaniem konkretnych osób. Podkreślił rolę kazań katechizmowych, znaczenie rekolekcji i misji parafialnych. Przypomniał też, co mówią dokumenty synodalne na temat katechezy, że jest to podstawowy obowiązek duszpasterza i też o tym, że to duszpasterze mają obowiązek nieustannego przypominania rodzicom o potrzebie wychowania katechetycznego zarówno w domu jak i w szkole. W tej posłudze katechetycznej duszpasterzom służą pomocą osoby konsekrowane i katecheci świeccy, którzy czynią to uzyskując od Biskupa misję kanoniczną. Ks. Gącik podkreślał też obowiązek nauczania katechezy zarówno w szkole jak i na parafii.

Po przerwie ks. dr Karol Zegan - Dyrektor Wydziału Katechetycznego zaprezentował dane na temat nieuczęszczających na lekcje religii uczniów ze szkół ponadpodstawowych na terenie Kielc. Ta liczba uczniów nieuczących się katechezy w ostatnim czasie wzrosła, dlatego potrzeba dyskusji na temat przyczyn takiej sytuacji i propozycji jej rozwiązania. Najbardziej ze strony uczących katechezy niekorzystne jest to, kiedy lekcje religii są na ostatnich godzinach lekcyjnych, ale też widać spadek religijności rodzin, brak pragnienia pogłębiania swojej wiary.

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży - ks. Marcin Boryń podsumował akcję duszpasterską w Kielcach organizowaną z racji Światowych Dni Młodzieży w Panamie. I przedstawił propozycje działań duszpasterskich dla młodzieży na bieżący rok.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski, udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. dr Karol Zegan
SEKRETARZ RADY