Obradowała Rada Młodych Diecezji Kieleckiej

Formacja kandydatów do bierzmowania, spotkanie z relikwiami bł. Carlo Acutisa, Diecezjalne Dni Młodzieży w Kielcach oraz promocja Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie – takie tematy podejmowała młodzież 14 października 2022 r. w ramach IV Spotkania Rady Młodych Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęto od wspólnej modlitwy, którą poprowadził Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który następnie skierował swoje słowo do młodych o odpowiedzialności każdego człowieka za Kościół.

Członkowie Rady wspólnie zastanawiali się nad zagadnieniami dotyczącymi przygotowań młodzieży do sakramentu bierzmowania m.in. jak wyglądają spotkania dla kandydatów, przez kogo są one prowadzone, co można zmienić, aby stały się one przystępne dla młodzieży oraz co należy zrobić, aby bierzmowani chcieli szukać swojego miejsca we wspólnotach. Członkowie Rady szukali odpowiedzi na postawione pytania korzystając z własnych doświadczeń nie tylko z perspektywy kandydata, ale również osoby prowadzącej takie spotkania. Wspólnie ustalono, że dla młodych ludzi bardzo ważna jest obecność rówieśników, którzy podzielą się świadectwem swojej wiary. Spotkania powinny być prowadzone przez osoby, które potrafią rozmawiać z młodzieżą i mają do tego odpowiednie predyspozycje. Należy zachęcić kandydatów do szukania miejsca w Kościele, poprzez zaproszenie przedstawicieli istniejących wspólnot, które mogłyby opowiedzieć o swojej formacji i podejmowanych działaniach.

Następnie omówiono plan ogólnopolskiego spotkania z relikwiami bł. Carlo Acutisa, które w diecezji kieleckiej zostaną przyjęte w dniach od 28 października 2022 r. w parafii św. Michała Archanioła w Koniecpolu do 1 listopada 2022 r. w parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej.

Podjęto również temat Diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w dniu 19 listopada 2022 roku, jako współpracy wszystkich wspólnot oraz promocji Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Dominika Krzemińska