Odpust u św. Józefa Robotnika w Kielcach

Uroczysta Suma i modlitwy w intencji ludzi pracy, procesja, występ tercetu z Ukrainy, projekcja filmu „October Baby”, festyn parafialny z trakcjami, połączony ze zbiórką makulatury na misje i elektrośmieci – tak przebiegały uroczystości odpustowe w największej kieleckiej parafii, której patronuje św. Józef Robotnik.

Uroczystej sumie o godz. 11.00, zakończonej procesją, z udziałem m.in. zarządu świętokrzyskiej NSZZ Solidarność i zakładów pracy z pocztami sztandarowymi, parlamentarzystów i władz miasta, przewodniczył ks. dr Jan Nowak, wicedyrektor wydawnictwa Jedność.

W homilii mówił o wyjątkowej roli św. Józefa w historii zbawienia. Stwierdził, że tytuły „Rzemieślnik” i „Robotnik”, mające „swoje uzasadnienie w redakcji św. Mateusza (…) są ważne, ale nie najważniejsze, najważniejsze jest nazywanie go 'ojcem' Jezusa przez Maryję”, co ma miejsce w scenie poszukiwania zaginionego Jezusa w świątyni.

W tym kontekście ks. Nowak mówił o Józefie jako o mężu Maryi i przybranym ojcu Jezusa. Omawiał także najważniejsze wyzwania wobec współczesnych ojców, wezwał m.in. do społecznej debaty nad prawem, które zapewni bezpieczeństwo przed agresją ojców. Przypominał przymioty św. Józefa – „świadka bez głosu” i „męża sprawiedliwego, potrafiącego rozpoznać Boży plan względem swojej osoby i uczynić go swoim”.

Podczas wszystkich Mszy św. trwała modlitwa w intencji ludzi pracy, bezrobotnych i poszkodowanych przy pracy. Uroczystości odpustowe w parafii uświetnił występ Tercetu Bandurystek Oriana z Ukrainy z Tanopola.

Na Mszy św. o godz. 11.00 odbyło się także uroczyste przyjęcie osób, które podejmą Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego - deklaracje zostały udostępnione w kościele. „W naszej parafii w ostatnim miesiącu dzieło podjęło już ponad 150 osób” – mówi ks. Tomasz Szczepanik.

Z kolei przy kościele zorganizowano X Festyn Parafialny „W Rodzinie Józefa”. Uczestnikom zaproponowano konkursy, loterie i cenne nagrody. Pokazy przygotowała Straż Pożarna i Policja. W czasie festynu jest zbierana makulatura na budowę studni w Sudanie oraz zużyty sprzęt elektryczny. Na zakończenie o godz. 19 w Kaplicy Matki Bożej Fatimskiej odbędzie się projekcja filmu "October Baby".

Parafię św. Józefa Robotnika na osiedlu Szydłówek w Kielcach erygował w 1958 r. bp Czesław Kaczmarek. Po ponad 20 latach budowy kościół konsekrował w 1995 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Parafia liczy ponad 23 tys. wiernych.

1 maja to dla świętokrzyskiej "Solidarności” zarazem obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Po Mszy św. w kościele św. Józefa Robotnika o godz. 11 uroczystości związkowców przeniosły się przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu NM Panny k. bazyliki oraz pod tablicę upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” w Kielcach na skwerze Stefana Żeromskiego.

W przygotowanym przesłaniu z okazji święta 1 maja przewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności” Waldemar Bartosz odnosi się do proponowanych przez rząd zmian w Kodeksie Pracy. „Razem z innymi środowiskami pracowniczymi i społecznymi zapowiadamy batalię przeciw kolejnej liberalizacji prawa pracy, czyli uszczuplaniu praw pracowniczych” - pisze Waldemar Bartosz. Deklaruje również w imieniu całego związku wsparcie dla pracowników zagrożonych przedsiębiorstw w regionie: Kieleckiej Kopalni Surowców Mineralnych, Premy, Kowentu w Końskich i Marywilu w Suchedniowie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl