Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

W dniach 23-24 września 2023 r. odbyła się XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa „Świętość w codzienności”.

Odnoszą się one do rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, która 10 września została ogłoszona błogosławioną. Jest to pierwsza w historii beatyfikacja całej rodziny i pierwsza w historii beatyfikacja dziecka nienarodzonego.

W niedzielę w auli Ojca Kordeckiego ks. dr Witold Burda postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów, mówił o świętości w życiu codziennym bł. rodziny Ulmów. „Rodzina, która żyje dobrocią, życzliwością, bezinteresownością, czułością, duchem ofiary nadaje kierunek życia ich dzieci. Taka była rodzina Ulmów. Codzienność to miejsce naszej świętości".

Uczestnikom tegorocznej pielgrzymki patronowała błogosławiona rodzina Ulmów, której relikwie rozpoczęły peregrynację po polskich diecezjach, a do naszej diecezji dotrą w dniach od 16 do 23 marca 2024 r. Szczegóły peregrynacji relikwii (gdzie i kiedy) zostaną podane w późniejszym terminie.

Centralnym punktem rozpoczynającym peregrynację po polskich diecezjach była niedzielna Eucharystia sprawowana przez abp. Adama Szala. Podczas Eucharystii, której towarzyszyły relikwie bł. Rodziny Ulmów i kopia obrazu beatyfikacyjnego nowych błogosławionych, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Na zakończenie Mszy św. abp Szal przekazał relikwie przedstawicielom archidiecezji częstochowskiej. Peregrynacja w poszczególnych diecezjach będzie trwała tydzień. Relikwie w poszczególnych diecezjach będą przebywać od sobotniego popołudnia i w następną sobotę zostaną przekazane do kolejnej diecezji. Peregrynacja potrwa do września 2024 r.

Relikwiarz w formie monstrancji zawiera relikwie wszystkich członków błogosławionej Rodziny. Relikwie umieszczone zostały w okrągłym pojemniku o średnicy ok. 5 cm. Obudowa wykonana została z brązu w formie drzewa, na którego tle pojawiają się płaskorzeźby postaci Wiktorii i Józefa oraz ich Dzieci. Po prawej stronie relikwiarza widać zarys domu rodzinnego Ulmów, a całość wieńczy przedstawienie wieży kościoła parafialnego w Markowej. Relikwiarz ma 40 cm wysokości.

Barbara Piłka
WYDZIAŁ DS. MAŁŻEŃSTW I RODZIN KURII DIECEZJALNEJ W KIELCACH