Ogólnopolski Projekt Katechetyczny

Ogólnopolski Projekt Katechetyczny „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”, to inicjatywa, której inauguracja miała miejsce we wrześniu 2021 roku. Początkowo obejmował on swoim zasięgiem jedynie dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, stopniowo powiększając grono adresatów.

Regulamin projektu powstaje corocznie w oparciu o Podstawę Programową Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce, Podstawę Programową Kształcenia Ogólnego oraz kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny.

Niezwykle istotnym walorem projektu jest włączenie do wspólnej troski o rozwój wiary dzieci i młodzieży nie tylko społeczności szkolnych, ale także rodzin, wspólnotparafialnych oraz innych instytucji wspierających rozwój tożsamości religijnej.

Zadania projektowe są wpisane w rytm roku liturgicznego i uwzględniają hasło roku duszpasterskiego, angażując i łącząc środowisko przedszkolne/ szkolne, rodzinne oraz parafialne/ kościelne. Mogą być realizowane w domu, przedszkolu/ szkole i kościele, uwzględniają polskie obrzędy i tradycje religijne, podkreślając wagę ich międzypokoleniowego przekazywania a nade wszystko świadectwo wiary.

W pierwszej edycji wzięło udział 110 przedszkoli i szkół z całej Polski, a za ich pośrednictwem ok. 9,5 tysiąca dzieci. Dane statystyczne w ubiegłym roku szkolnym to 335 zgłoszeń,(szczególnym powodem do radości była dla nas możliwość współpracy z katechetami ze szkoły przyparafialnej w Danii), a co za tym idzie w projekcie w roku 2022/23 wzięło udział około 37 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych.

W roku szkolnym 2022/2023 pojawiła się inicjatywa objęcia podobnymi działaniami również młodzieży, stąd powstał kolejny projekt o nazwie „W dorosłe życie z Bogiem”, przeznaczony wówczas dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Wzięło w nim udział 105 placówek, a co za tym idzie- ok. 7 tysięcy młodych ludzi.

Sprawozdania przesyłane przez uczestników projektu ukazują niezwykłą kreatywność oraz zaangażowanie nie tylko katechetów i uczniów, ale również społeczności lokalnych i wspólnot parafialnych. W ramach podejmowanych działań organizowane były wydarzenia związane z uroczystościami wpisanymi w cykl roku liturgicznego, odbywały się konkursy, warsztaty katechetyczne dla dzieci i ich rodzin, pielgrzymki,różnego rodzaju akcje charytatywne i pomocowe, wiele szkół podjęło trud aktywnego uczestnictwa w rekolekcjach parafialnych. Uczniowie mieli również liczne okazje do tego, by lepiej poznać genezę i prawdziwe znaczenie wielu tradycji chrześcijańskich oraz znajdujące się w ich najbliższej okolicy miejsca będące wyrazem wiary ich przodków.

Przykładowe opinie katechetów- uczestników poprzedniej edycji:
• „Projekt spotkał się z przyjemnym i bardzo efektywnym odbiorem uczniów i rodziców, a przede wszystkim przyczynił się do ubogacenia lekcji religii i pogłębienia wiary uczniów i rodziców”.
• „Projekt pomaga pokazać dzieciom wiarę jako element obecny w codzienności. Pozwala poznawać Kościół jako coś żywego i bliskiego”.
• „Projekt jest źródłem wielu pomysłów, które pochodzą z tego, co wypracowali również inni. Nie pozwala na nudę i szablonowość na katechezie”.
• „Dzięki realizacji projektu Pan Bóg stał się "bardziej obecny" w szkole”.

Zyskaliśmy patronaty:
• bloga „Studnia Katechety”;
• Tygodnika Katolickiego „Niedziela Kielecka”;
• miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”;
• wydawnictwa „Jedność”;
• radia eM;
• radia „Fara”;
• wydawnictwa „Bliżej Przedszkola”.

W nadchodzącym roku szkolnym, zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Katechetycznego „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem” (w tym roku szkolnym przeznaczonego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej) oraz „W dorosłe życie z Bogiem” (przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych).

Zapraszamy serdecznie do wzajemnego ubogacania się świadectwem żywej wiary dzieci i młodzieży.

W załączniku zamieszczamy regulaminy projektów, w których znajdują się szczegółowe opisy zadań na nadchodzący rok szkolny oraz linki do formularzy zgłoszeniowych.

Pozdrawiamy serdecznie!

Z Panem Bogiem!