Olimpiada Znajomości Afryki w "Kostce"

Dnia 2 marca 2020 r. w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach miała miejsce XVIII Olimpiada Znajomości Afryki – II etap wojewódzki.

Uczniowie I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju; ZS nr 2 LO im Bartosza Głowackiego w Opatowie oraz I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu udzielali pisemnej odpowiedzi na 70 pytań testowych. Finał Olimpiady odbędzie się 15 kwietnia 2020 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Olimpiada Znajomości Afryki wprowadza uczniów w świat wiedzy o kontynencie afrykańskim oraz pracujących tam blisko 900 polskich misjonarzy, dbając o ich rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny oraz społeczny.

Olimpiada jest trójstopniowa:

- eliminacje pierwszego stopnia (szkolne) - w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności wystarczające do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki z przedmiotów takich jak: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia
- eliminacje drugiego stopnia (okręgowe) - w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności niezbędne do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki z następujących przedmiotów: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia
- eliminacje centralne (ogólnopolskie) - w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności wskazane w programie Olimpiady Znajomości Afryki.

Cele edukacyjne:

Kształtowanie postawy zrozumienia i tolerancji wobec odmiennych kultur, obyczajów i przekonań mieszczących się w kanonie wartości cywilizacyjnych oraz rozwijanie postaw tolerancji i eliminowania postaw ksenofobicznych.

Zagadnienia:

1) Rola chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości afrykańskiej.
2) Fundamenty Afryki; jedność i różnorodność; przemiany ideowe.
3) Kształtowanie się narodów Afryki; ich wkład w historię; współistnienie i konflikty wewnątrz państwowe.
4) Wielokulturowość w dziejach Afryki; współistnienie religii i wyznań; znaczenie kościoła katolickiego – wkład polskich misjonarzy.
5) Współczesne doktryny polityczne, ideologie i partie polityczne w Afryce.
6) Nierówności społeczne i ekonomiczne na kontynencie afrykańskim.

Umiejętności:

Do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez uczniów biorących udział w Olimpiadzie Znajomości Afryki należą: większa świadomość istnienia innych kultur (języków, zwyczajów, tradycji i systemu przekonań), otwartość, tolerancja, poszanowanie różnic kulturowych oraz wyrozumiałość i elastyczność. Uczniowie uzyskają świadomość wartości swojej własnej kultury, jej oddziaływania na inne kultury, a jednocześnie uczą się doceniać różnorodność kulturową oraz staną się bardziej otwarci i zainteresowani różnorodnością.

Cel Olimpiady:

Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury.

Bardzo serdecznie zapraszamy  młodzież naszej diecezji do udziału za rok w XIX edycji Olimpiady znajomości Afryki i życzymy pięknej przygody w poznawaniu Afryki w znaczeniu geograficznym, społecznym, kulturowym, religijnym i historycznym. Zwycięzcom gratulujemy.

Wdzięczny Dyrekcji Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach za życzliwe przyjęcie oraz wszystkim organizatorom i uczestnikom Olimpiady z wyrazami szacunku i darem modlitwy.

Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR DIECEZJALNY PAPIESKICH DZIEŁ MISYJNYCH