Otwarcie i poświęcenie mostu na Wiśle w Nowym Korczynie

W poniedziałek, 14 grudnia 2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie i błogosławieństwo nowowybudowanego mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. Most łączy województwa świętokrzyskie i małopolskie oraz Diecezję Tarnowską i Diecezję Kielecką.

Na jego otwarcie przyjechało wielu gości: byli obecni parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z obu województw, przede wszystkim z władzami gmin i powiatów, które połączył most z Burmistrzem Nowego Korczyna Pawłem Zagaja. Byli także kapłani i wielu mieszkańców Nowego Korczyna, Borusowej i innych miejscowości.

Nowy most pobłogosławił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Pasterz Kościoła Kieleckiego przypomniał, że Nowy Korczyn ma bardzo ciekawą historię. W tym mieście przez 40 lat mieszkała Święta Kinga wraz z mężem - księciem Bolesławem, który założył to miasto. Obecnie w zbudowanym przez Parę Książęcą kościele św.  Stanisława, biskupa i męczennika znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętej Kingi, do którego przybywają liczne pielgrzymki z diecezji kieleckiej, tarnowskiej, archidiecezji krakowskiej i z innych zakątków naszej Ojczyzny. Nowy most na Wiśle przyczyni się do rozwoju kultu Świętej Kingi, która jest Patronką Diecezji Tarnowskiej i od wieków jest czczona w Sanktuarium w Starym Sączu, w Klasztorze Sióstr Klarysek, gdzie znajduje się grób św. Kingi i gdzie św. Jan Paweł II wyniósł św. Kingę na ołtarze.

Czas Adwentu, który obecnie przeżywamy, jest czasem przygotowania dróg na przyjście Zbawiciela. Niech zbudowany most będzie dla nas znakiem i zaproszeniem do życzliwości, dobroci i otwarcia serca dla drugiego człowieka.

ks. Paweł Majewski

Foto: Jerzy Wilk