Panama w Kielcach

Msza Święta, koncerty, świadectwa i modlitwa – tak wyglądała „Panama w Kielcach”, która odbyła się przeddzień zakończenia Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyło wielu młodych z diecezji kieleckiej.

Wydarzeniu przyświecało hasło „W mocy Bożego Ducha”. – Przyjechaliśmy, ponieważ chcieliśmy wziąć udział w tym młodzieżowym spotkaniu. Pragniemy modlić się w gronie naszych rówieśników. To świetna inicjatywa – mówił Filip Jurkiewicz z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach. – Można się poczuć jak na Światowych Dniach Młodzieży – dodał Dawid Cedro z tej samej wspólnoty parafialnej. Uczestnicy przyjechali także z odleglejszych miejscowości. – Nie mogłyśmy wybrać się do Panamy, więc jesteśmy tutaj, żeby dobrze przeżyć ten czas – tłumaczyły Karolina Kowalska i Natalia Wojtaś z Kazimierzy Wielkiej. Młodzi przybyli na „Panamę w Kielcach” z różnymi intencjami. Ania, Ola i Gosia z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Koszycach chcą modlić się w intencji rodziny i znajomych, dobrze zdanej matury oraz wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18 w budynku Targów Kielce. – Pomysł na „Panamę w Kielcach” nie jest odosobniony, ponieważ w innych diecezjach również odbywają się tego typu wydarzenia. Chcemy łączyć się ze Światowymi Dniami Młodzieży, na które pojechali przedstawiciele diecezji kieleckiej. Pragnęliśmy zaprosić naszą młodzież na wspólną modlitwę. Mam nadzieję, że zainspiruje to ich do dzielenia się wiarą – wyjaśniał ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół „To On”, który śpiewem rozpoczął spotkanie Hymnem ŚDM w Krakowie. Następnie, zebrani mogli wysłuchać nauczania św. Jana Pawła II ze Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Wykład wygłosiła również grupa ewangelizacyjna z Łodzi. Połączono się także z Panamą, a swoje pozdrowienia przekazał Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Następnie wierni wzięli udział w Mszy Świętej, którą odprawił biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Piękny śpiew podczas liturgii wykonał chór kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Homilię wygłosił główny celebrans. Biskup pomocniczy naszej diecezji zwrócił w niej uwagę na problem samotności u współczesnej młodzieży i nawiązał do historii ewangelicznego młodzieńca. – Jeżeli w twoim życiu było takie spotkanie z Chrystusem i pytałeś Go jak żyć, to jesteś pięknym poszukiwaczem skarbów. To znaczy, że dla ciebie życie ma jakąś wartość i sens. Niektórzy, poszukując tego sensu życia i szczęścia ciągle pytają i się oglądają. Bronią się, by nie zmarnować życia. Walczą o szczęście. Szukają i realizują swoje ideały. Ciężko im to idzie. Są jednak też tacy, którzy nie pytają Jezusa i nie pytają nikogo, bo nie mają do kogo się zwrócić. To głód autorytetów. W takiej sytuacji był ów młodzieniec, który przyszedł do Jezusa, mimo że wokół było tylu innych nauczycieli – mówił biskup Marian Florczyk.

Po Mszy Świętej ponownie połączono się z Panamą, tym razem z przebywającą tam młodzieżą diecezji kieleckiej. Swój występ przedstawił Chrześcijański Teatr Tańca. Uczestnicy spotkania posłuchali także koncertu Michała Rasseka, młodego muzyka z Poznania. Następnie, świadectwo wygłosiła Patrycja Hurlak, aktorka, która przeżyła w swoim życiu nawrócenie. Po niej na scenie pojawił się zespół Muode Koty, który został wspaniale przyjęty przez kielecką publiczność.

Wydarzenie w Targach Kielce zakończyło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

Tekst za: em.kielce.pl

zobacz relację: em.kielce.pl, radio.kielce.pl