CHOMENTÓW, Św. Marii Magdaleny

Adres:
28-305 Sobków, Chomentów nr 41
tel. 799-216-611

liczba mieszkańców: 1 271

Proboszcz:
ks. Paweł Kolanowski, mgr teol., KHK, ur. 1969 (Busko-Zdrój, św. Brata Alberta), wyśw. 1994, mian. 2013

Rys historyczny:
Fundacja parafii w Chomentowie miała miejsce w 1328 r., a erekcja w 1331 r. Pierwszy drewniany Kościół parafialny zbudowano ok. 1328 r., konsekrował go bp krakowski Jan Grot. Budowniczymi świątyni byli właściciele tej miejscowości: Jakub, Mikołaj oraz Wszegnej.

Około połowy XVI w. Kościół został przejęty przez ewangelików z inicjatywy Kiliana Łukowskiego. Katolicy odzyskali go ok. 1610 r.

W 1744 r. bp Michał Kunicki, sufragan krakowski konsekrował nowy (lub gruntownie wyremontowany) drewniany Kościół, który przetrwał do dziś. Kościół o konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z węższym prostokątnym prezbiterium zdobi barokowa wieżyczka. Wewnątrz można podziwiać barokowy ołtarz główny z początku XVIII w., z późnogotyckim obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwa barokowe ołtarze boczne z II poł. XVII w., na belce tęczowej barokowy krucyfiks.

Niedawno został wyremontowany dach świątyni (w 2005 r. pokryto go nowym gontem). W parafii powstaje nowy murowany Kościół. Poświęcenie placu pod świątynię nastąpiło w kwietniu 2005 r. Dokonał tego ks. prof. Józef Kudasiewicz.

Czy wiesz, że...
Znajdujący się przy kościele „szpital” może świadczyć o tym, że Chomentów był miejscowością znaczącą. Nie był to szpital w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, lecz ochronka, gdzie opieką otaczano sieroty i starców. W przeszłości chomentowska parafia należała do bardzo rozległych i sięgała od Kij po Łukową. Była to parafia rektoralna i mieszkał w niej jeden z profesorów kieleckiego Seminarium Duchownego. Drewniany Kościółek oparł się zawieruchom wojennym i przetrwał przez wieki w prawie niezmienionej formie. Dbali o niego byli właściciele Chomentowa oraz mieszkańcy. O ich trosce Świadczy napis, który widnieje na belce umieszczonej nad głównym wejściem do kościoła: „Kościół ten został zbudowany pod wezwaniem Ś. Maryi Magdaleny w r. p. 1331. restaurowany 1911 r. z dobrowolnych ofiar” (zachowano pisownię oryginalną). Nad drzwiami do zakrystii znajduje się tablica na cześć zmarłego w 1879 r. Jana Kantego Junoszy Łempickiego, właściciela Chomentowa. Był on oficerem w powstaniu listopadowym. Ufundował dla kościoła murowaną dzwonnicę, która służy do dnia dzisiejszego jako brama wejściowa na plac kościelny.

Odpust: Św. Marii Magdaleny – 22 lipca