JANINA, Św. Wojciecha b. m.

Adres:
28-100 Busko–Zdrój, Janina nr 24
tel. 41-376-24-28

www.janina.wiara.org.pl

liczba mieszkańców: 2 690

Proboszcz:
ks. Zbigniew Abramowicz, KHM, ur. 1963 (Sędziszów, Św. Br. Alberta), wyśw. 1988, mian. 2018

Wikariusz:
ks. Piotr Kotwica, mgr. teol., ur. 1989 (Piekoszów), wyśw. 2014, mian. 2020,

Kaplice:
Widuchowa (pw. MB Anielskiej)

Rys historyczny:
Kościół w Janinie jest jednym z dziewięciu w diecezji, którym patronuje św. Wojciech, co wskazuje na średniowieczny rodowód parafii. Dzisiaj latem Janina pachnie truskawkami, które powszechnie uprawia się w okolicy. 

 „Herbowa” historia
Nazwa wioski „Janina” pochodzi od herbu Janina wyobrażającego dużą tarczę rycerską. W 1154 r. Henryk, książę sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego wybudował w Zagości kościół i szpital, który oddał templariuszom. Wśród wiosek stanowiących uposażenie szpitala wymieniana jest miejscowość Janina. Zakonnicy z Zagości wybudowali także kościół w Janinie.

Parafia powstała zapewne w XII w., wydzielona (częściowo) z parafii Gnojno i Stopnica. W zapiskach kronik polskich w Watykanie znajduje się informacja, że w 1326 r. w Janinie był kościół, a funkcję plebana sprawował ks. Dawid.  Liber Beneficjorum Długosza podaje, że przy kościele w Janinie był szpital dla chorych i starców oraz szkoła.

Pierwotny, drewniany kościół wraz z plebanią i zabudowaniami oraz kilka okolicznych wiosek, spalili w 1655 r. Kozacy. Przez 88 lat Janina nie miała kościoła. Odbudowany ok. 1679 r., po kolejnym pożarze restaurowany ponownie, został konsekrowany 7 listopada 1743 r. przez bpa Michała Kunickiego. Patronowali mu św. Wojciech i Najświętsza Maryja Panna. W 1822 r. staraniem Marcina Badeniego, wojewody i kolatora parafii, wzniesiono kolejny, większy kościół. Konsekrował go bp Augustyn Łosiński w 1913 r.

Świątynia jest murowana, o klasycystycznej harmonijnej sylwetce. W ołtarzu głównym – klasycystycznym znajduje się późnobarokowy krucyfiks z XVIII w., w ołtarzach bocznych – Pieta i figura Jezusa z otwartym sercem.

Pierwszy polski męczennik patrzy na Janinę
Parafia posiada relikwie św. Wojciecha i zabytkową monstrancję, w której figura Świętego podtrzymuje glorię. Unikatowym wydarzeniem dla Janiny były ogólnopolskie obchody tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Wówczas na ołtarzu polowym obok świątyni stanęła figura patrona. W kościele janińskim na bocznej ścianie jest obraz św. Wojciecha. Większość wyposażenia wnętrza jest stosunkowo nowa: ołtarz, ambona, posadzka. Janińscy parafianie są od stuleci związani z XVIII –wieczną, odremontowaną kaplicą w Widuchowej.

Czy wiesz, że…
Parafia się starzeje. W latach  2000-2010 wymarła mniej więcej jedna wioska.

Odpusty: św. Wojciecha – 23 kwietnia
Matki Bożej Różańcowej – I niedziela października
Matki Bożej Anielskiej w kaplicy w Widuchowej – w I niedzielę sierpnia