KACICE, Matki Bożej Częstochowskiej

Proboszcz:
ks. Piotr Boś, mgr teol., ur. 1968 (Stopnica), wyśw. 1993, mian. 2010

Rys historyczny:
Parafię Kacice erygował bp Stanisław Szymecki 27 czerwca 1983 r., wydzielając ją z macierzystej parafii w Prandocinie. Wcześniej 27 grudnia 1980 r. dekretem władz diecezjalnych został powołany tutaj ośrodek duszpasterski. W święto Niepokalanego Poczęcia NMP w 1978 r. w prowizorycznej kaplicy w Kacicach odbyła się pierwsza Msza święta.

Kaplica powstała w budynku dawnej remizy strażackiej.  Budynek urządzono i wyposażono, by mógł pełnić miejsce kultu i służyć do sprawowania nabożeństw. Z czasem kaplicę rozbudowano. W ołtarzu głównym mieści się obraz patronki Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwszym proboszczem Kacic został mianowany ks. Marian Fitacz.

Czy wiesz, że…
W Kacicach zachowała się chata drewniana z bali,  kryta słomą, z poł. XVIII w.

Cysterskie ślady
Ok. 1222 r. Wisław Odrowąż z Prandocina  sprowadził do Kacic cystersów, którzy założyli tutaj konwent.  Mnisi prowadzili swoje gospodarstwo rolne tzw. grandię. Mimo, że Cystersi wkrótce opuścili te tereny i udali się do Mogiły, jednak gospodarstwo nadal funkcjonowało w ich kluczu. Opat Erazm Ciołek w XVI w. wybudował tutaj rezydencję, która w następnych stuleciach była kilkakrotnie przekształcana. Majątek skonfiskowały zakonowi władze carskie po powstaniu styczniowym. O dawnej świetności budowli świadczą zachowane detale we wnętrzu jak i wkomponowana w budynek dawna kaplica. W ogrodzie pocysterskim, w pobliżu dawnego dworu rośnie ponad stuletnia lipa – to pozostałość po tak zwanym wirydarzu lipowym.

Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia