KAZIMIERZA WIELKA, Podwyższenia Krzyża Świętego

Adres:
28-500 Kazimierza Wielka, ul. Sienkiewicza 3
tel. 41-352-14-43

www.parafiakazimierza.pl

liczba mieszkańców: 4.351

Proboszcz:
ks. Janusz Mularz, mgr teol., KHW, ur. 1954 (Książnice Wielkie), wyśw. 1979, mian. 2006

Wikariusze:
ks. Marcin Bączek, ur. 1989 (Skalbmierz), wyśw. 2014, mian. 2017
ks. Krzysztof Gibas, mgr teol., ur. 1978 (Jasionna), wyśw. 2006, mian. 2021

 

Na terenie parafii mieszka:
ks. Marian Pozierak, ur. 1956 (Kazimierza Wielka - Podwyż. Krzyża Świętego), wyśw. 1983, od 2017

Dom zakonny:
Siostry Służebniczki Dębickie
28-500 Kazimierza Wielka, ul. Sienkiewicza 6
tel. 41-352-12-59

Rys historyczny:
Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 r. W zapiskach czytamy, że plebanem w Kazimierzy, będącej siedliskiem dekanatu, był ks. Grzegorz. W połowie XV w. parafia Kazimierza Wielka należała na zmianę do dekanatu kazimierskiego lub witowskiego. W Kazimierzy Wielkiej stał kościół drewniany pod wezwaniem św. Krzyża. Dziedzicami wioski byli Stanisław i Zbigniew, herbu Nabra lub Pielgrzymowie.

W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 kosztem parafian i ówczesnego proboszcza ks. kanonika Józefa Szczepańskiego znacznie powiększono, zaś dnia 16 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bpa Tomasza Teofila Kulińskiego, Ordynariusza Kieleckiego. W głównym ołtarzu zostały umieszczone relikwie św. Pawła i Wincentego, męczenników.

W dwójnasób powiększony kościół ma obecnie kształt łodzi, której głowicę tworzy zakończone absydą prezbiterium, do którego dobudowano podłużną zakrystię. Po tej samej stronie przylega do nawy głównej kaplica Matki Bożej, a po stronie przeciwległej znajduje się kruchta, od której na prawo – na zewnętrznej ścianie świątyni namalowany jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Nawa główna i prezbiterium mają sufit. Okna w kościele są tylko od południowej strony. Posadzka wykonana jest z szarego marmuru połączonego z białym.

Ołtarze znajdujące się w kościele są w stylu odrodzenia. W głównym ołtarzu ozdobiony czteroma żłobionymi kolumnami i pilastrami w arkadzie upiększonej kasetonami znajduje się obraz Chrystusa Pana na Krzyżu, prawdopodobnie autorstwa Franciszka Smuglewicza z początku XIX w. Po obu stronach obrazu rozmieszczone są narzędzie Męki Pańskiej. W niszach nieopodal ołtarza stoją figury Pana Jezusa i Matki Bożej.

Ołtarze boczne stoją ukośnie. Po lewej stronie znajduje się ołtarz maryjny ze starym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem – zwaną Matką Bożą Kazimierską – w srebrnej sukience, czczony w Kazimierzy Wielkiej od XVII w. Na obrazie znajdują się korale i wota. Wyżej obraz św. Anny Samotrzeciej. Na mensie ołtarza stoi obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym w każdą środę odprawiana jest Nieustająca Nowenna, w czasie której wyczytuje się prośby i podziękowania do Matki Bożej składane przez wiernych. Po prawej stronie znajduje się ołtarz z obrazem Miłosierdzia Bożego, zaś nam nim znajduje się obraz św. Stanisława. Czwarty ołtarz w nawie głównej pochodzi z XVIII w. i umieszczony jest w pobliżu późnobarokowej ambony. W ołtarzu znajduje się obraz Anioła Stróża, polecającego Matce Bożej dziecię trzymają. Obraz ufundowany został przez Bractwo św. Aniołów Stróżów. Na dole wąż kusiciel, a wyżej obraz św. Stanisława Kostki.

Z lewej strony kościoła znajduje się boczna kaplica, która różni się od reszty kościoła formą sklepienia, które ma kształt krzyżowo-kolebkowy. W ołtarzu w kaplicy znajduje się obraz przedstawiający Świętą Rodzinę: św. Józef z lilią w ręce w zachwycie oparty o skałę, na tle której siedzi Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem. Obraz wart rozpowszechnienia. Malował go Bronisław Kamiński w 1895 r. Wyżej w nastawie – św. Piotr. W tej kaplicy wisi obraz dobrego pędzla wyobrażający św. Izydora, modlącego się w polu nad słupem z Matką Bożą w głębi – Anioł orze. Fundatorem tej kaplicy był ks. proboszcz Józef Szczepański.

Organy kościelne sprawione zostały w 1895 r. na pamiątkę 50-lecia pracy w kazimierskiej parafii ks. kanonika Józefa Szczepańskiego. Po ponad 100 latach eksploatacji organy wymagały kapitalnego remontu. Podjęto decyzję o budowie nowego instrumentu. Obecnie trwa budowa nowych organów sprowadzonych z Niemiec.

Parafia posiada swój cmentarz grzebalny, który otoczony jest solidnym murem betonowym, wykonanym na początku lat 90-tych XX w. Na cmentarzu stoi kaplica. Obecnie trwają prace nad powiększeniem jej tak, aby można było w niej odprawiać Msze św. pogrzebowe.

Czy wiesz, że…
W kościele od XVII w. czcony jest obraz Matki Bożej Kazimierskiej. Co środę odbywa się przy nim nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas której wyczytywane są prośby i podziękowania do Matki Bożej składane przez wiernych. Nabożeństwo gromadzi liczną rzeszę parafian i mieszkańców regionu.

Odkryte w XXI wieku źródła lecznicze w Odonowie stwarzają dużą szansę rozwojową dla regionu.

Od 2012 r. parafia wydaje tygodnik "Parafianin", który jest jednocześnie zapisem historii parafii. Co tydzień rozchodzi się 400 egzemplarzy.

7 lutego 2015 r. ruszyła internetowa transmisja "na żywo" z kazimierskiego kościoła.

Odpusty: Podwyższenia Krzyża św. – 14 września
Św. Rity - 22 maja