KIELCE - NIEWACHLÓW, Matki Bożej Częstochowskiej

Duszpasterz:
ks. Ryszard Szymeczko SDB, mian. 2023

Rys historyczny:
Zaczęło się w drugiej połowie XIX w. od zwyczajnej małej kapliczki w podmiejskiej miejscowości Niewachlów. Miejsce ożywało wraz z nadejściem maja – codzienne wieczorne majówki gromadziły mieszkańców okolicy. Drewniana kapliczka stała tu już w 1855 r., a dowodem na to jest odnaleziona płyta z nazwiskiem fundatorów: Józefa i Katarzyny Stępniewskich. W 1896 r. na jej miejscu stanęła kaplica murowana z obrazem MB Częstochowskiej. Ten sam wizerunek znajduje się w prezbiterium obecnego kościoła. W 1910 r. w Świątyni wzniesiono ołtarz. Rozbudowa kościoła przypadła na lata 1949–1952 – najtrudniejsze czasy reżimu stalinowskiego, toczącego walkę z Kościołem. Wydział Wyznań wszelkimi metodami utrudniał prace budowlane ówczesnemu budowniczemu – Śp. ks. Janowi Kantemu Zemanowi. Wszelkie prośby o pozwolenia na budowę czy zakup materiałów budowlanych odrzucano. Znane są również przypadki szykanowania parafian zaangażowanych w budowę. Parafianie zdali jednak egzamin z dojrzałości religijnej. Ks. Zeman za swoją działalność został zmuszony do opuszczenia Niewachlowa pod groźbą więzienia. Dekretem bp. Stanisława Szymeckiego z 21 stycznia 1986 r. obecna parafia MB Częstochowskiej została wydzielona z parafii Świętego Krzyża. Dekret przekazywał parafię w wieczyste administrowanie księżom salezjanom.

Odpust: MB Częstochowskiej – niedziela po 26 sierpnia