KIELCE, Św. Maksymiliana Marii Kolbego

www.maksymilian-kielce.pl

liczba mieszkańców: 6 613

Proboszcz:
ks. Grzegorz Pałys, mgr teol., prałat, KHK, ur. 1965 (Solec-Zdrój), wyśw. 1991, mian. 2012

Wikariusze:
ks. Piotr Orlikowski, mgr. teol., ur. 1990 (Włoszczowa, bł. J. Pawłowskiego), wyśw. 2015, mian. 2018
ks. Piotr Wojtasiński, mgr teol., ur. 1989 (Włoszczowa, Wniebowzięcia NMP), wyśw. 2016, mian. 2022
ks. Kamil Banasik, mgr teol., ur. 1983 (Kozłów Małogoski), wyśw. 2009, mian. 2023 - prefekt Szkoły Katolickiej im. Św. Stanisława Kostki w KIelcach

Dom zakonny:
Siostry Niepokalanki
25-331 Kielce, ul. Wydryńska 9a, tel. 41-342-83-20

Rys historyczny:
10 października 1982 r. Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił w Rzymie kamień węgielny pod budowę kościoła. 12 grudnia 1982 r. na plac kościelny przybył bp Stanisław Szymecki, aby poświęcić krzyż i plac budowy. W uroczystościach wzięło udział blisko 7 tys. osób. Kolejna uroczystość odbyła się wiosną 3 kwietnia 1983 r. w Niedzielę Wielkanocną. Na zbudowanym ołtarzu polowym bp Jan Gurda odprawił pierwszą Mszę Św. i od tej chwili w każdą niedzielę aż do 4 września 1983 r., tj. do poświęcenia kaplicy parafialnej, sprawowana tu była Eucharystia. Budowę kaplicy rozpoczęto 13 maja 1983 r., stanęła w ciągu czterech miesięcy. Po pięciu latach starań władze zgodziły się na projekt budowli wykonany przez inż. Zbigniewa Grządzielę i prof. Stefana Dousa z Krakowa i 28 września 1987 r. po uzyskaniu wszystkich zezwoleń rozpoczęto budowę Świątyni. Po 12 latach budowy w kościele nie do końca wykończonym i wyposażonym zaczęto odprawiać Eucharystię. 12 grudnia 1999 r. bp Kazimierz Ryczan wraz z biskupami pomocniczymi poświęcił Kościół podczas uroczystej Mszy Św. Konsekracja kościoła nastąpiła 9 listopada 2008 r., dokonał jej bp Kazimierz Ryczan. W ołtarzu głównym znajduje się figura Chrystusa na krzyżu. W oknach witraże, przedstawiające sceny z życia Św. Maksymiliana, wizerunki Matki Bożej i postaci Świętych. Od strony wschodniej kaplica Św. Maksymiliana z figurą Świętego, od strony zachodniej kaplica Św. Józefa także z figurą, od strony południowej – Św. Ambrożego z figurą i obrazem, od strony północnej – MB Nieustającej Pomocy z figurą Maryi.

Czy wiesz, że...
Zanim przystąpiono do budowy kościoła minęło kilka lat. Gromadzono materiały budowlane oraz starano się o uzyskanie wszelkich pozwoleń. Władze odrzucały kolejne projekty kościoła. Aż trudno uwierzyć, że wykonano przeszło 20 projektów świątyni. Teren budowy był trudny. Kościół wznoszony był na pagórku. Różnica między fundamentami kościoła, a ulicą Radostową wynosiła blisko 10 m. O ogromie prac, jakie wykonano, świadczyć może fakt, iż tylko kamienia budowlanego przywieziono 300 samochodów ciężarowych, a teren zabezpieczono dwukilometrowym ogrodzeniem.

Odpust: św. Maksymiliana Kolbego – 14 sierpnia