KLIMONTÓW, NMP Królowej Polski

Proboszcz:
ks. Wiktor Mentel, KHW, mgr teol., ur. 1967 (Gołcza), wyśw. 1992, mian. 2013

Rys historyczny:
Idea budowy kościoła zrodziła się już w 1954 r. kiedy to bp Czesław Karczmarek wizytując parafię Proszowice miał potwierdzić, że przy Białym Krzyżu będzie dobre miejsce na budowę kościoła. Mieszkańcy Szczytnik zaczęli się przygotowywać do budowy kościoła w swojej miejscowości. Nawet zgromadzono materiał i powstał projekt budowli. Niestety, komuniści udaremnili ten zamiar.

9 grudnia 1976 r. wyznaczono teren pod budowę świątyni, a 14 lutego 1977 r. bp Jan Jaroszewicz oddelegował ks. Stanisława Palimąkę, ówczesnego wikariusza z Proszowic, do organizowania parafii i budowy kościoła w Klimontowie.

Szybko powstała drewniana kaplica, a 3 lipca 1977 r. na placu budowy została odprawiona pierwsza Msza św.  24 września 1977 r. zatwierdzono projekt kościoła wykonany przez arch. Krystiana Seiberta. Pod koniec 1977 r. bp Jan Jaroszewicz upoważnił duszpasterza do prowadzenia ksiąg parafialnych.  Kilka miesięcy później, 10 kwietnia 1978 r., rozpoczęto budowę kościoła, a w ostatni dzień kwietnia tego roku bp Jan Gurda poświęcił krzyż i plac budowy. W przeddzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, 15 października 1978 r. poświęcono kamień węgielny.  Pozwolenie na zorganizowanie cmentarza grzebalnego parafia otrzymała w 1981 r. Cmentarz poświęcony został 10 lipca 1983 r. przez bp. Mieczysława Jaworskiego. 18 października 1987 r. bp Piotr Skucha konsekrował główny ołtarz w świątyni. Pamiętając pierwszego proboszcza, wspólnota parafialna ufundowała pamiątkową tablicę, którą 3 maja 1990 r. pobłogosławił bp Jan Gurda.

Czy wiesz że...
W przeszłości wieś nosiła nazwę Lutowice. Na początku XIII w. Lutowice przeszły w ręce Klemensa z Ruszczy kasztelana krakowskiego i od jego imienia pochodzi obecna nazwa wsi: Klimontów.

Była przepowiednia, że w Klimontowie przy Białym Krzyżu na pagórku powstanie kościół, ale nikt nie traktował jej na serio. Nie wiadomo, jaka była jej geneza. Prawdopodobnie na miejscu Białego Krzyża przed 1914 r. stała murowana kaplica, która niestety nie przetrwała wojennej zawieruchy. Pozostał krzyż, który stoi do dziś, przypominając o przepowiedni. Fundator krzyża, Jan Oziębło, miał nadzieję, że w pobliżu powstanie kościół. Ta nadzieja spełniła się kilkadziesiąt lat później.

Odpust: NMP Królowej Polski – 3 maja