Adres:
32-241 Kozłów Miechowski nr 166
tel. 41-384-10-63
liczba mieszkańców: 2 605
Proboszcz:
ks. Edward Molenda, KHM, ur. 1951 (Irządze), wyśw. 1976, mian. 2008
Wikariusz:
ks. Sebastian Czopek, mgr teol., ur. 1983 (Ełk – diec. ełcka), wyśw. 2011, mian 2023
Rys historyczny:
Źródła parafialne odnotowują pierwsze wezwanie kościoła: Wszystkich Świętych, choć ponoć jeszcze wcześniej były w Kozłowie dwa kościoły modrzewiowe. W wieku XIII kościół należał do uposażenia klasztoru sióstr franciszkanek w Zawichoście, a nawet przez jakiś czas okoliczne ziemie były przyłączone do klasztoru św. Andrzeja z Krakowa.
Za rok utworzenia parafii można przyjąć rok 1288. Wówczas nastąpiła odbudowa spalonego przez Tatarów tzw. kościoła książęcego i budowa kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych, choć bliżej nie wiadomo, co z nim się stało. Miał on stać ok. 150 lat.
Według Jana Długosza drugi kościół – drewniany – wybudowano w 1435 r. z fundacji rycerza Mszczuja. W wielkim ołtarzu miał znajdować się wówczas obraz Wszystkich Świętych, w bocznych – św. Anny i Matki Boskiej.
Inicjatywa wystawienia obecnego kościoła pochodziła od miejscowego proboszcza ks. Skibińskiego. W 1900 r. położono fundamenty. 10 czerwca 1901 r. ks. dziekan Kwiatkowski poświęcił kamień węgielny. Mury kościoła, budowanego z ofiar wiernych, rosły 12 lat. Konsekracji kościoła dokonał 16 września 1912 r. bp Augustyn Łosiński.
Kościół jest neogotycki, z cegły. W ołtarzu głównym – krzyż Chrystusa, na suficie fresk Matki Bożej Wniebowziętej. W ramionach nawy poprzecznej – obraz Przemienienia Pańskiego. Obrazy w świątyni są w większości autorstwa Mariana Giebułkowskiego ze Skawiny. Organy sprowadzono z Niwek na Śląsku. Dzwony pochodzą z 1803 r.
Czy wiesz, że…
W historię parafii trwale wpisała się tragiczna postać ks. Zbigniewa Gadomskiego, tutejszego proboszcza przez 23 lata, który jako wikariusz z Wolbromia został uwikłany w sprawę o zabójstwo i skazany w tzw. procesie wolbromskim (1951 r.), najpierw na karę śmierci, zamienioną później na więzienie. Przebywał w nim ponad 10 lat.
Zegar na kościelnej wieży, z tarczą skierowaną w cztery strony świata, wygrywający kilka razy na dzień różne melodie („repertuar” liczy ponad 60 utworów), jest słyszany w promieniu 3 km, a swój precyzyjny czas zawdzięcza sterowaniu przez satelitę z Frankfurtu. Zakup mechanizmu (tarcza jest stara) był częściowo sfinansowany przez jedną z byłych parafianek na obczyźnie.
Odpust: Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl